Jak Deník ve středu informoval, kultovní fotbalový svatostánek by měl v budoucnu nahradit nový stadion v místě dnešního velodromu na brněnském výstavišti.

Jak byste zhodnotil aktuální stav stadionu za Lužánkami?

Začal bych třemi otázkami. První z nich, je třeba odstranit stávající stadion za Lužánkami? Ano, je to potřeba. Druhá otázka, je třeba v Brně postavit nový fotbalový stadion? Ano, je to potřeba. Třetí otázka, chceme v Brně nový fotbalový stadion? Ano, chceme.

Fotbalový stadion za Lužánkami v Brně.
Lužánkám odzvonilo. Legendy Zbrojovky Kroupa, Hron či Jarůšek výstaviště berou

A konkrétněji?

Co se týče aktuální kondice konstrukce stadionu za Lužánkami, mohu říct, že jsme provedli komplexní diagnostiku, která ukázala na velmi závažné poruchy. Ty mohou v budoucnu ohrozit obyvatele. Je zřejmé, že je stadion v kritickém stavu. Jako součást expertní analýzy jsme odebrali řadu vzorků a snažili se odhalit možné skryté vady.

A jsou tam?

Podstatné vady odhalily, že beton v železobetonových konstrukcích je ve špatném stavu nejen na povrchu, ale i uvnitř. Povedlo se odhalit procesy, které vedou ke změně pH betonu a ztrátě pevnosti. Tento proces nelze zastavit. Na základě odborných a chemických hodnocení parametrů betonu jsme tato data použili pro vstupní statický výpočet kritických částí železobetonových konstrukcí stadionu za Lužánkami.

Jaký byl výsledek?

Statický výpočet ukázal, že v řadě bodů statický stav konstrukce nevyhovuje současným požadavkům, ať už z hlediska zatížení konstrukce, případně z hlediska její trvanlivosti. Z hlediska materiálové životnosti, tak technické i morální životnosti je objekt nevyhovující.

  • Brněnská primátorka Markéta Vaňková mluví o plánech na stavbu fotbalového stadionu
Zdroj: Deník/Terezie Sekáčová

Hovoříte o morální životnosti. Co to znamená?

Morální je daná tím, že objekt tvarově a polohově nevyhovuje současným požadavkům, ať už Unie evropských fotbalových asociací či Fotbalové asociace České republiky. Základní prvky, které nevyhovují, jsou špatný sklon tribun a nezastřešení objektu. Ve srovnání s technickým stavem jsou to ale spíše podružné body. Sanace budovy a její konstrukce s cílem prodloužení životnosti a statického zajištění je ekonomicky naprosto neefektivní a neuskutečnitelná.

Je současný chátrající stadion pro Brňany nebezpečný?

Dovolím se zde zmínit jednu podstatnou informaci. Množství času na odstranění stadionu je málo. Aktuální nálezy jsou takové, že v jistých částech ohrožuje objekt přímo zdraví a životy lidí. Kultovnost místa je zcela zřejmá, ale situace je taková, že doufám a držím palce, abychom vytvořili nové místo pro fotbalový stadion. Věřím, že do srdcí fanoušků i sportovců se nový fotbalový stadion zapíše podobně jako ten za Lužánkami.

Aktuální plán pro nový fotbalový stadion u brněnského výstaviště.Aktuální plán pro nový fotbalový stadion u brněnského výstaviště.Zdroj: Magistrát města BrnaVyskytují se tyto problémy pouze v posledních letech, nebo se jedná o dlouhodobý stav?

Stáří stadionu je více než pětasedmdesát let, respektive jeho nejstarších částí. Už od roku 1997, tedy čtvrt století nazpět, byly některé části opravované kvůli špatným statickým podmínkám. V roce 2001 se tam odehrál poslední mistrovský zápas, od té doby nikdo stadion dodnes nepoužívá s výjimkou jediné akce.

Myslíte loučení Petra Švancary s fotbalovou kariérou?

Právě rozlučka bývalého fotbalisty Švancary ukázala, které části jsou nejvíce nebezpečné a které bylo možné za určitých přísných podmínek používat. Už tehdy mohli diváci a fanoušci projít pouze na takové tribuny, odkud de facto nebylo kam spadnout. Nicméně západní část poblíž Bobycentra má až čtyři patra, tam jsou havarijní scénáře opravdu závažné.