Krátkodobě mělo podle předpovědi napršet třicet až padesát milimetrů. Bouřky mají postupovat dál k severovýchodu, tedy na východ Olomouckého a do Zlínského kraje.

Od jedenácti dopoledne do jedné hodiny odpoledne platila výstraha vysokého stupně nebezpečí bouřek pro celé Hodonínsko. „Bouřky byly v pondělí na většině území. Jen na západě Jihomoravského kraje, na Znojemsku, bouřky nebyly," sdělila Deníku meteoroložka Ivana Záluská.

Jih Moravy zažil tropický den. Teplotní rekord padl v Troubsku na Brněnsku.
Tropická sobota na jihu Moravy. Rekord padl na Brněnsku. Bylo skoro čtyřiatřicet

Meteorologové v pondělí okolo poledne informovali, že Hodonínskem přechází supercela k východu. „Supercela byla zřejmě na pomezí Vyškovska a Prostějovska, slabší také na Hodonínsku," potvrdila Záluská.

Nejvíce naměřených srážek evidovali odborníci v Ivanovicích na Hané, a to třicet milimetrů. „Kroupy vyhodnceny ještě nemáme. Během odpoledne už bude počasí Jihomoravském kraji bez bouřek," podotkla Záluská.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Silné bouřky zaměstnávaly také hasiče. Před půl dvanáctou zasahovali u osmi událostí. „Čerpáme vodu v Brně, u Pozořic. Zasahujeme i v Bořeticích na Břecalvsku, v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku nebo Rousínově na Vyškovsku," vyjmenoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Viditelné ochlazení, meteorologové neočekávají. Pondělní nejvyšší teploty se mají na jihu Moravy vyšplhat až na dvaatřicet stupňů Celsia. V úterý už má být opět skoro jasno až polojasno. „Nejvyšší odpolední teploty vyšplhají až na jednatřicet stupňů Celsia," zmínil Mojmír Martan z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.