DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Jeho odvolání pro mě bylo jedním z nejtěžších životních rozhodnutí – Tak zněla slova premiéra Mirka Topolánka, který v pondělí oficiálně odvolal z funkce ministra zdravotnictví lékaře a Brňana Tomáše Julínka. Julínkovi odpůrci na jihu Moravy mohli navíc slavit hned dvakrát. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek totiž potvrdil, že se k prvnímu únoru zruší také poplatky v krajských nemocnicích, které ministr zavedl.

Proč se premiér Topolánek rozhodl jako součást reformy vlády vyměnit zrovna Julínka, to není jasné. V pondělí totiž ministrovi před všemi poděkoval. „Jako vůbec první český ministr zdravotnictví dokázal připravit a prosadit nutné a někdy i nepopulární změny v rezortu. Díky jeho práci je dnes zdravotní péče u nás dostupnější, solidárnější a systém zdravotního pojištění je stabilní,“ upozornil Topolánek.

Julínek musí vládní kabinet opustit příští pátek. Své dovolání ale komentovat nechtěl. V pondělí na telefony ani textové zprávy nereagoval. „Nebudeme zatím nic komentovat. Změny ve vládě projednáme zítra na tiskové konferenci,“ oznámil za něj jeho mluvčí Tomáš Cikrt.

Na místo odvolaného Julínka přicházejí v úvahu hned tři kandidáti. Favoritkou zůstává pražská senátorka Daniela Filipiová, bez šance nejsou ani europoslanec Milan Cabrnoch a Julínkův náměstek Marek Šnajdr. Topolánek je zatím tajuplný. „Jména se včas dozvíte,“ uvedl na konferenci.

Popularita ministra Julínka za poslední rok v Brně klesla. Ministr se dostal do sporů s vedením města a kraje, když přesunul traumacentrum z Úrazové nemocnice do Bohunic. „Byl to dlouholetý osobní spor motající se kolem Úrazové nemocnice. Julínek nedokázal za celou dobu vysvětlit reformu zdravotnictví, a to ani lidem ani odborníkům,“ myslí si brněnský primátor Roman Onderka.

Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška jsou důvody pro odvolání Julínka jasné. „Ministr doplatil na svůj silně ideologický pohled na zdravotnictví, ať se to týče brněnské Úrazové nemocnice nebo systému regulačních poplatků. Nedokázal přijmout jiné názory. Kvůli jeho špatné komunikaci s opozicí i koalicí Občanská demokratická strana fakticky prohrála volby,“ uvedl Hašek.

S Julínkem končí i poplatky

Právě Hašek poslední týdny bojoval za zrušení Julínkových regulačních poplatků. V pondělí potvrdil, že se poplatky v krajských nemocnicích zruší k prvnímu únoru. „Podrobnosti zveřejníme až po jednání asociace krajů, které se bude konat v pátek v Brně. V zásadě ale předpokládáme, že budeme lidem poplatky hradit formou darovací smlouvy, jak to funguje ve Středočeském kraji,“ objasnil Hašek.

Brněnské nemocnice se změn příliš nebojí. Ve městě totiž není ani jedna krajská nemocnice. „Předpokládáme, že lidé jen těžko začnou jezdit najednou někam do Ivančic nebo Břeclavi, kde krajské nemocnice jsou. Ušetřené peníze za poplatek by procestovali. Proplácení poplatků krajským úřadem by se nás proto nemělo nijak dotknout,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška.

Ministr Julínek zapomněl o svých dárcích s Brňany mluvit

Do funkce ministra zdravotnictví usedl v září 2006 a za dva roky nenechal v Brně kámen na kameni. Odvolaný Tomáš Julínek, dnes už jen senátor za Brno, se reforem nebál. Odborná veřejnost i lidé mu však vyčítali jeho neschopnost o svých reformách mluvit. Julínek nejprve téměř zostudil Českou republiku, když ohrozil projekt výstavby Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC, které má stát v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Přestože ministr ještě na podzim roku 2006 tvrdil, že se ICRC bez větších obtíží plánuje a bude brzy mezi Pekařskou a Hybešovou ulicí stát, o rok později bylo všechno jinak. Ministerstvo rozhodlo, že projekt pozmění a že vůbec nebude samostatným pracovištěm.

Zámořští experti z Mayo kliniky, kteří s ICRC měli úzce spolupracovat, ale o změnách nevěděli. „Žádné oficiální zprávy z ministerstva se k nám nedostaly. Doufám, že projekt zůstane v původní podobě,“ stěžoval si v říjnu roku 2007 profesor Eric Wieben z americké Mayo kliniky. Týdny strávil Julínek vysvětlováním. Zbytečně. Dnes je projekt schválený, Američané s brněnskými odborníky úzce spolupracují a ve svatoanenské nemocnici se začne co nevidět stavět.

Stejně nepochopitelně přistoupil Julínek i k tématu rušení brněnské Úrazové nemocnice. Aniž by v Brně představil své budoucí plány, oznámil, že úrazovku zruší, a beze slova odvolal v září 2007 dlouholetého ředitele nemocnice Miloše Janečka.

Za půldruhého roku nedokázal Brnu a Brňanům vysvětlit, jak bude rušení nemocnice vypadat. Zaměstnancům vůbec neřekl, kdy přestanou v úrazovce operovat. V Brně se přitom zatím připravovalo jedno z nejmodernějších pracovišť v České republice.

V Bohunicích vznikaly špičkové sály, moderní traumacentrum, kam mohl každý z lékařů Úrazové nemocnice přijít. O tom ale ministr dlouho moc nemluvil. Lékaři i Brňané proto víc sledovali dění kolem chátrající nemocnice na Ponávce. Naděje jim svitla, když se tehdy ještě poslanec za ČSSD Michal Hašek rozhodl prosadit zákon, který by z úrazovky udělal městskou nemocnici. „Z úrazovky se stalo politikum,“ komentoval bouřlivé protesty lidí Julínek. Pak v tichosti odvolal i ředitelku svatoanenské nemocnice Vladimíru Danihelkovou, šéfa Masarykova onkologického ústavu Rostislava Vyzulu a dalšího šéfa úrazovky Petra Svobodu.

Proč? To Julínek oznámil až před loňskými Vánocemi, kdy Brnu představil své reformní dárky. „Díky změnám budou mít lidé nejlepší zdravotní péči. Brno bude mít největší a nejmodernější traumacentrum v zemi, získá špičkové vědecké a výzkumné pracoviště ICRC a bude mít nejlepší onkologické centrum,“ radoval se před měsícem ministr zdravotnictví.

O týden později sám uznal, že s lidmi ne vždy dobře komunikoval. „Brňanům dlužím ještě hodně vysvětlování. Teď už se snad situace zklidní a lidé pochopí, že v Brně nechci nic ničit. Mám to tu rád,“ uvedl ministr. O tom Brňany ještě přesvědčit může. I když už jen jako jejich senátor.