O nejlepších projektech rozhodnou lidé v listopadu. „V říjnu je představíme na veřejném setkání i na výstavě na náměstí Svobody,“ řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

SCHODY. Lépe se dostat z podchodu na hlavní nádraží chtějí podle Pavla Šubrta důchodci. Navrhl proto pohyblivé schody. „Z podchodu na prostřední nástupiště je možný přístup pouze po schodišti, které má dvaatřicet schodů, což je pro mnoho lidí s omezenými možnostmi pohybu velký problém,“ popsal. V této kategorii lidé najdou také projekt na cestování bez přestupů z Moravského náměstí na Ústřední hřbitov a další nápady.

KOLOTOČ PRO VOZÍK. Herní prvky jako houpačku či kolotoč pro tělesně postižené děti můžou přibýt v některém z parků v Brně-středu. „Je to bezvadný nápad, protože většina dětských hřišť není navrhovaná pro děti, který jsou na vozíčku,“ uvedl k návrhu starosta městské části Vojtěch Mencl.

Dětem má sloužit i dalších sedm projektů.

Ilustrační snímek.
Méně pečovatelské služby? Organizacím chybí peníze

NEJVÍCE. Celkem jedenáct projektů, což je v konkrétní kategorii nejvyšší počet, zabojuje o přízeň lidí v oblasti sportu. Hlasovat můžou pro kluziště v Komíně či Medlánkách, několik parkourových hřišť nebo studií na multifunkční halu akčních sportů.

PŘÍSTŘEŠEK. Dešti chce při čekání na svůj spoj bojovat návrh na přístřešek u zastávky hromadné dopravy Anthropos. „Už čtyři roky je slibovaná kompletní oprava prostoru včetně přístřešku. Bohužel to vypadá na desetiletí. Projekt je podle mě určitě dobrá věc,“ zhodnotil starosta brněnských Kohoutovic, na jejichž hranici zastávka leží, Petr Šafařík. V sekci doprava soupeří celkem devět projektů včetně nabíječky pro elektromobily.

CIMRMAN. Procházku ve stopách slavného Járy Cimrmana navrhuje projekt v brněnských Řečkovicích. V kategorii zábava lidé najdou další čtyři nápady.

STROMY. Více zeleně pro Brno navrhuje. Jan Matuszek. „Vysadíme pět set nových stromů pro zlepšení kvality vzduchu, půdy, vody a života každého z nás,“ popsal autor. Na zeleň či životní prostředí se zaměřuje včetně jeho pět projektů.

VODA. Napij se, vyzývá projekt na více pítek v brněnských ulicích. O zdraví obyvatel města se chce postarat další tři nápady.

JEDINÝ. O hlasy Brňanů usiluje pouze jeden kulturní projekt. „Smyslem projektu je dát Bronxu nový, vizuálně silný charakter vytvořením velkoformátových obrazů na štítových plochách domů, jejichž autory by byli významní čeští a světoví umělci,“ představil jeho autor Martin Reiner.

PAVLA HLOUŠKOVÁ
SIMONA CHLUPOVÁ