Projekt s názvem Hodina Země pořádá Světový fond na ochranu přírody a letos se koná už třetí ročník. Brno se projektu neúčastní, ale jednotliví Brňané ano. „Určitě večer zhasnu světla. Chci tím vyjádřit podporu nejen organizátorům, ale hlavně Zemi samotné,“ uvedl Martin Mikeska z Hnutí Duha.

„Hodina Země také podpoří projekt Globe at Night, kterého se účastníme i my,“ řekl Jan Píšťala z brněnské hvězdárny. Globe at Night zjišťuje, jaká je na celém světě úroveň takzvaného světelného znečištění. Čím více lidí zhasne světlo, tím lépe budou vidět hvězdy.

Letos není Hodina Země jen tichým vyjádřením podpory hvězdné obloze, ale i celosvětovým hlasováním. Lidé volí mezi Zemí a globálním oteplováním. Zhasnutím světel hlasují pro Zemi a pro globální oteplování hlasují tím, že nechají světla zapnutá.

Organizátoři chtějí výsledky voleb předložit na prosincové konferenci o změnách klimatu v Kodani. Města z celého světa poprvé potemněla v roce 2007 a účast na projektu každým rokem stoupá.

V roce 2008 se Hodiny Země zúčastnilo padesát milionů lidí a i velké stavby jako římské koloseum nebo opera v Sydney zůstaly zhasnuté.

Přečtěte si komentář: Zhasněte světla!

Čtěte také:
Mapa světelného smogu: Brno kryje hvězdy

TEREZA BARTOŠÍKOVÁ