Pokuta za jízdu bez platného řidičského průkazu tak může hrozit více než šestadvaceti tisícům Brňanů, kteří v současné době o výměnu nepožádali. Patří mezi ně i Jan Svoboda. „O výměně průkazů jsem nevěděl, ale udělám to, co nejdřív, protože nechci stát dlouhé fronty na úřadě na konci roku,“ řekl Svoboda.

Výměna řidičských průkazů se týká většinou lidí ve věku od třiceti do devětatřiceti let, kteří absolvovali autoškolu od začátku roku 1994 do konce roku 2000. „Pokud to všichni nechají na prosinec, může se stát, že kvůli velkému množství žádostí nestihneme všechny průkazy vyřídit. Ještě nikdy v historii však podobná situace nenastala,“ upozornil vedoucí dopravně správního odboru brněnského magistrátu Ladislav Prudil.

Podle zákona mají pracovníci odboru dvacet dní na vyřízení žádosti. „Ten, kdo ji podá až v prosinci, musí počítat s tím, že dříve než za tuto dobu nový řidičák nedostane,“ upozornil tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký. Vše totiž závisí na tiskárně cenin, která je společná pro všech dvě stě šest dopravních úřadů v České republice. „I kdyby brněnští úředníci stihli všechny žádosti poslat, může se stát, že je tiskárna nestihne vytisknout,“ vysvětlil Prudil

Pracovníci brněnského úřadu zvládnou vyřídit více než dva tisíce žádostí týdně. Kvůli nezodpovědným řidičům nebudou najímat na kritické měsíce v závěru roku nové lidi, kteří budou sedět na přepážkách. „Nemáme prostředky ani důvod k tomu, abychom to dělali. Lidé mají stále dost času na vyřízení nového řidičského oprávnění. Každý občan musí respektovat právní řád této země a v případě, že ho poruší nést také následky,“ myslí si Prudil.

Podle Loutockého je proto nejvhodnější a nejvyšší čas na výměnu. „O prázdninách není v Brně tolik lidí, takže se řidiči nemusí obávat dlouhých front na přepážkách. Výhodné je i to, že lidé za výměnu řidičáku nic neplatí,“ informoval Loutocký.

Výměna průkazu je jednoduchá. „Stačí přijít v úředních hodinách na příslušný úřad, pro Brňany je to odbor dopravně správních činností na Kounicově ulici, se starým řidičským průkazem, fotkou a jiným dokladem, podle kterého se dá ověřit totožnost dotyčného. Průkaz bude hotový do několika týdnů,“ popsal postup Žára.

Jen sedm tisíc

Od konce ledna letošního roku o nové řidičské oprávnění požádalo pouhých sedm tisíc lidí. Prudil proto očekává největší nápor až na konci roku. „Podobná situace byla i v roce 2007, kdy se měnily starší průkazy. Museli by ovšem přijít všichni najednou, abychom to nezvládli,“ myslí si Prudil.

V případě, že si dotyčný průkaz nevyřídí a sedne prvního ledna za volant, může dostat blokovou pokutu až dva tisíce korun. Policie však není jediným strašákem. „Lidé, kteří budou jezdit s propadlým řidičákem zaplatí nejspíš i pokutu ve výši několika desítek tisíc korun magistrátu města Brna za nesplnění povinnosti, kterou jim ukládá zákon,“ uvedl Prudil.

Lidé, kteří podají žádost včas, nový průkaz do konce roku nedostanou a přesto vvyjedou na silnice, mohou o případné pokutě s policisty jednat a upozornit je na to, že žádost již podali, ale ještě není vyřízená. „Policisté pak podstoupí stížnost příslušnému dopravnímu odboru, který ji přezkoumá a zhodnotí, na které straně se stala chyba. Takové případy se budou řešit individuálně,“ uvedl Prudil.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ