Přihlášené nápady má k postupu do dalšího schvalovacího kola podpořit nově tři sta hlasujících na internetu nebo třicet lidí podpisem. „Podmínky jsme zpřísnili i proto, že byl o první ročník zájem, jaký jsme nečekali. Celkem hlasovalo přes jedenáct a půl tisíce lidí,“ vysvětlil brněnský radní Tomáš Koláčný.
Dodal, že z rozpočtu letos na participativní projekty vydá město o deset milionů korun více, zvedne se také limit pro jeden projekt. „Nově mohou autoři získat až tři miliony korun. Očekáváme, že zvýšení podpoří zájem dalších lidí o účast na rozhodování,“ zmínil Koláčný.
Novinkou je také kratší doba na přípravu i uskutečnění projektů. „Příprava může trvat maximálně dva roky, uskutečnění rok. Důležité pro navrhovatele je dodržet zásady pro projekty. Například dát si pozor, aby třeba stavba byla navržená na pozemcích města nebo aby byl nápad k veřejnému prospěchu,“ sdělila koordinátorka participace obyvatel Petra Marciniszyn.
Koordinátoři projektu doporučují lidem, aby své nápady přihlásili co nejdříve, mají tím větší šanci získat podporu Brňanů a dříve také zjistí, zda je jejich projekt proveditelný. „Posuzování bohužel není otázka hodin nebo dnů, ale spíše týdnů a měsíců. Ze zkušeností z minulého ročníku čekáme nápor především ke konci období pro podávání projektů,“ doplnila Marciniszyn.
Nápady mohou lidé přihlašovat až do konce května. Poté je stejně jako loni posoudí odborníci a v listopadu o vítězích rozhodnou lidé svými hlasy.
Autoři všech oceněných projektů z loňského ročníku už dostali peníze na jejich přípravu, stavbu a spuštění. Začala i příprava vítězné stezky z Žebětína do Bystrce a Kohoutovic. „Hlavní je, že náš projekt uspěl. Není úplně důležité, jestli je první, nebo druhý,“ komentoval vítězství autor návrhu Oldřich Drápal.