Ostrava Brnu „vyfoukla“ červnový koncert hudebního velikána Boba Dylana. A tato událost jen potvrdila, že se postavení Brna jako druhého největšího města čím dál více otřásá v základech. Největším rivalem Brna je teď bezkonkurenčně kdysi upozaděná Ostrava.

„Je pravda, že si Brno před Ostravou udržovalo poměrně solidní náskok. Ale v posledních letech začíná Ostrava jihomoravskou metropoli dohánět. V minulosti byl ostravský region závislý na těžkém průmyslu, dnes je to jinak,“ uvedl ekonom Lukáš Buřík ze společnosti Finance.cz.

Kdyby Brno své druhé místo ztratilo, nejspíš by to jeho obyvatelé nesli těžce. „Byla by to velká rána. Soutěžit ale nechceme. Každé z měst má své,“ uvedl náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Primátor Brna Roman Onderka však míní, že se město nemá čeho bát. „Velikost Brna nespočívá v tom, kolik tady žije lidí, ale v akademické půdě, v historii a kultuře. To nám nikdo nemůže upřít, přestože Ostravě fandím,“ řekl Onderka.

I Ostrava se ale má podle náměstka ostravského primátora Lubomíra Pospíšila čím chlubit. „Náš region byl dlouhou dobu ve stínu Prahy i Brna. Řada věcí se změnila. Budeme mít novou dálnici, která nás spojí se zbytkem republiky. Máme automobilku Hyundai, která zde investovala více než deset miliard korun,“ pochlubil se Pospíšil.

To, že by v budoucnu mohla Ostrava Brno v počtu obyvatel předstihnout, zatím odmítá. „To téma se objevilo před třemi lety, kdy seděl na radnici někdo jiný. Město se tehdy snažilo přidružit okolní vesnice, aby mu narostl počet obyvatel. Na Brno nám totiž schází asi jen padesát tisíc lidí. My už o něco takového ale nebojujeme,“ objasnil Pospíšil.

Našlápnuto má Ostrava také v leteckých spojích. „Od dubna chce letiště přidat pravidelné spoje do Londýna, Bruselu a Amsterdamu. Zatím totiž z Mošnova létají pravidelně jen dva spoje,“ uvedla mluvčí ostravského letiště Michaela Kubešová. Brno je na tom v tomto směru lépe: Z Tuřan totiž pravidelně létají čtyři spoje.

V Ostravě se mohou lidé pochlubit také tím, že jim rostou platy rychleji než Brňanům. „Ostravský region má více peněz, které může vložit do dalších odvětví. I proto se platy zvýšily,“ uvedl ekonom Buřík. V Brně je teď proto průměrná mzda jen o několik stokorun vyšší než v Ostravě. Náklady na život jsou přitom v Brně velké. I klasický dvoupokojový byt tu stojí skoro o milion korun více.

Ostrava má svou slavnou Stodolní ulici, Brno noční rozjezdy, které pohodlně dopraví všechny ponocující Brňany domů. Brno má nejvíce slunečných dní v republice, z Ostravy je to zase blízko do hor. Hodnotit, které z nich je lepší, nelze. Obě města ale mají jedno společné: hned po Praze se rozvíjejí nejrychleji z celé České republiky. Noční rozjezdy v Brně jsou dobře osvědčené a věhlasné. „Díky nim se lidé mají možnost dostat prakticky z jakéhokoliv místa na jiné. Jezdí od roku 2000, předtím jezdily jen noční linky tramvají,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Tramvaje čekají

V Ostravě funguje systém na sebe čekajících spojů. „Linky vyjíždí každou hodinu a vzájemně na sebe čekají, aby se lidé dopravili, kam je potřeba,“ objasnil mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht. Nejvíce pasažérů jezdí hlavně v pátek a sobotu. To jsou dny, kdy centrum města ožívá. A především jedna z jeho ulic – Stodolní. „Je to fenomén, který neutichl ani po několika letech. Stále tu máme kolem šedesáti klubů, které lákají turisty,“ uvedl obchodní manažer agentury Stodolni.cz Alesh Ďurka. Podle něj pověst Stodolní přinesla i dotace města. „To se začalo více zajímat, ulici opravilo a vybudovalo dokonce i vlakovou zastávku,“ dodal Ďurka.

Pomáhají školy

Podle organizátora brněnských kulturních akcí Jiřího Švédy má ale Brno lepší základnu návštěvníků. „Je tady více vysokoškoláků, naše akce mají větší úroveň. Ve Stodolní se hlavně paří, živou hudbu uslyšíte tak ve čtyřech podnicích. V Brně chceme spíše zachovávat klubovou kulturu,“ míní Švéda.

Podle něj ale v Brně chybí právě podpora města. „V Ostravě magistrát přispívá miliony korun na festival Colours of Ostrava. Nic podobného u nás není. Pokud tady někdo získá podporu města, dostane jen desetitisíce. A to je škoda,“ dodává Švéda. Brno přišlo také o koncert Boba Dylana, který měl zahrát v brněnském Rondu už letos v létě. Nakonec si ale Dylan vybral pro své turné ostravskou ČEZ arénu.

Obě města ale i přes veškeré kulturní akce a pracovní příležitosti ztrácí obyvatele. „Je to klasický proces suburbanizace. Lidé se raději stěhují někam za město, kde je lepší životní prostředí,“ uvedl Ondřej Mulíček z Geografického ústavu Masarykovy univerzity. A není se čemu divit. Například v Ostravě je ovzduší stále špatné. „Podepisuje se na tom průmysl i doprava. Koncentrace jsou překročené, přestože už město není až tak průmyslově aktivní,“ řekl klimatolog Libor Černikovský.

Když jedu do Brna, jedu domů

Narodila se v Ostravě, vyrůstala v Ostravě a celých čtyřiatřicet let v Ostravě prožila. Přesto se rozhodla, že si ve svých jednačtyřiceti letech najde nový domov: Brno.

Věra Bilošová opustila prostředí ostravských dolů a hald před osmi lety. „O stěhování jsem přemýšlela už dlouho. Pro dceru bylo v Brně lepší sportovní zázemí, protože dělala atletiku. Já jsem měla v Brně přítele, i dobrou pracovní příležitost,“ vzpomíná Bilošová, která se ale se svým rodným městem loučila jen nerada. Do té doby si nedovedla představit, že by žila někde jinde.

„V hlavě máte spousty vzpomínek, které nikdo nevymaže. Znáte ulice, kterými procházíte, sousedy i okolí. To všechno najednou zmizelo a já to musela hledat znovu. Zpočátku mi bylo smutno,“ říká matka dvou dětí. Momentem, kdy se rozhodla z Ostravy odejít, byla smrt její babičky. „Byla to žena, která mě vychovala a kterou jsem nechtěla opustit. Po její smrti tohle pouto zmizelo. Najednou mě to tam už tolik nedrželo,“ říká Bilošová.
V Brně dnes žije kousek od lesa, na dosah přírodě. „V Ostravě bylo ovzduší vždycky špatné. Díky přestěhování se uzdravila mladší dcera, která byla kvůli zvýšeným emisím často nemocná. Zkrátka dnes jsem ráda, že jsem se přestěhovat rozhodla,“ myslí si Bilošová.

Dnes už na rodnou Ostravu pouze vzpomíná. „Kus života nesmažete, ale jedno už mám jisté. Když jedu do Brna, jedu domů,“ dodává Bilošová.
Z Ostravy je blíž do nebe

Brněnská rodačka Petra Peciuchová ještě držela v ruce čerstvý vysokoškolský diplom, když musela udělat to nejzásadnější rozhodnutí v životě – říct, jestli se s manželem odstěhuje do Ostravy.

„Psal se rok 1980 a lidé ještě nebyli zvyklí se tolik stěhovat z místa, kde se narodili. Měla jsem ale jasný důvod. Milovala jsem muže, se kterým jsem chtěla žít kdekoliv a on získal v Ostravě místo,“ říká Peciuchová. V Ostravě už žije přes dvacet let a je spokojená. „Vždycky jsem měla Ostravu spojenou s komíny a špatným vzduchem. Byla jsem ale příjemně překvapená, když se mi mé vize nepotvrdily,“ míní devětačtyřicetiletá žena.
Podle ní je z Ostravy blíž do nebe. „Za třicet minut můžete stát někde v horách a koukat na svět pod sebou. To se v Brně nestane, dostat se tam na pořádné kopce chvíli trvá,“ říká Peciuchová.

V „komínovém městě“, jak prý někteří Ostravané své město nazývají, vychovala dvě dcery. „Musím se přiznat, že jsem se o ně hodně bála. Člověk si musí zvyknout, že tu v centru města nepotkáte po deváté večer ani živáčka. Zpočátku jsem všude chodila s nimi, teď už si svůj doprovod zajišťují samy,“ říká Peciuchová. Na co si prý nikdy nezvykne, je ostravský dialekt. „Lidé tady mluví hodně rychle a krátce. I když už je to mnoho let, co s Ostravany trávím čas, vždycky mi to bude rvát uši,“ směje se Peciuchová.