Nemůžu si vybavit to slovo, říká hlavní postava románu Ještě jsem to já Alice Howlandová. Po slovech zapomene jména, po jménech obličeje, po obličejích jak používat zubní kartáček… Podobný osud čeká většinu pacientů s Alzheimerovou chorobou. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity se nyní podílejí na vývoji léku, který by jej mohl zvrátit.

A na jihu Moravy bude potřeba, neboť v kraji je po Praze nejvíce pacientů s Alzheimerovou chorobou v republice. V roce 2019 jejich počet činil téměř 5,5 tisíce, čili skoro o čtvrtinu více než v roce 2015. Vyplývá to z údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Počet nemocných každoročně roste, za posledních pět let téměř o jedenáct tisíc,“ uvedl již dříve mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Vědci si stále nejsou jisti, co je příčinou Alzheimerovy choroby. Typickým znakem jsou však drobné sraženiny v mozkových buňkách. Vyvíjený lék by měl zabraňovat jejich tvorbě. Dosavadní výsledky ukazují, že si lék vede velmi dobře. „Studujeme mechanismus působení testovaného léku na Alzheimerovu chorobu a hledáme možnosti, jak biologický účinek zesílit. Používáme k tomu tradiční laboratorní metody i počítačové simulace,“ popsal biochemik Jiří Damborský.

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik Alzheimera je věk. Většina pacientů je starších pětašedesáti let, ačkoliv v některých případech může choroba postihnout i mladší ročníky. Zpravidla to souvisí s výskytem nemoci v rodině. Nemocí trpí více ženy než muži.

Nástup choroby je pomalý. Nemocný má nejprve problém s dorozumíváním, zhoršuje se mu krátkodobá paměť, je dezorientovaný v čase. Rychlost, s jakou Alzheimerov postupuje, se u každého liší. U postiženého se prohlubují změny osobnosti, má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. V posledních stadiích nemoci se už o sebe nedovede postarat a často je upoután na lůžko. Podrobně vše popisuje například web České alzheimerovské společnosti.