Balcárka oslovila výzva Do práce na kole. Letos se jí účastní přibližně 2500 Brňanů, což je o zhruba šest stovek více než loni. Ke změně ho ale kromě pracovního kolektivu motivuje také aplikace, do které ujeté vzdálenosti každodenně s týmem zapisují. „Udělám něco pro sebe, pro město, ušetřím čas. Doufám, že mi to vydrží i po skončení výzvy, zatím jsem ani jednou nevynechal,“ dodal.

Organizátoři výzvy ke spolupráci nabádají také zaměstnavatele. „Kampaní bychom chtěli motivovat zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům vytvořili pro dojíždění na kole co nejlepší podmínky, jako je třeba zřízení stojanů, sprch a šaten,“ podotkla brněnská koordinátorka Anna Petříková.

K dopravě po centru Brna a blízkém okolí mohou lidé využívat služeb sdílených kol. Například firma Velonet je půjčuje v Brně už deset měsíců. Kola lidé musí vracet do speciálních stojanů, nenechávají je tak zamčená u značek, laviček či zábradlí. „Naše služba je založena na zamykání kol do jednoduchých stojanů, které jsou ovšem také snadno přemístitelné. Veškerá technologie je zabudovaná přímo na kolech, takže nezasahujeme do vybavení města,“ vysvětlil Jakub Mrózek koncept Velonetu.

Kromě Velonetu v Brně už několik let půjčuje charakteristické růžové bicykly i společnost Rekola. Lidé je využívají například jako benefit MultiSport karet. Ty jsou sice zaměřené především na bezplatné využívání sportovišť nebo posiloven, díky nim si však lidé mohou také každý den dvakrát až na hodinu bezplatně kolo vypůjčit. „Díky aplikaci je to jednoduché a rychlé,“ pochvaluje si například Lenka Skarupová, která kola využívá.
Zdroj: Deník/Ivo Špatný
Se začátkem cyklosezóny zahájily provoz také autobusy, ve který se lidé mohou přepravit i s kolem. Letošní novinkou je třeba linka 108 a 817 z Brna přímo do Znojma, který dále pokračuje přes Čížov do Vranova nad Dyjí. Pokud navíc lidé využijí těchto spojů, dostanou slevu na půjčení kola u vybraných společností. Jednou z nich je brněnská firma Rentbike. „Nejčastěji vozíme kola do Lednice, Mikulova, ale také třeba k resortu Maximus,“ vyjmenoval Petr Kalaš ze společnosti Rentbike.

Na kola si ale musí lidé dávat pozor. „S jarem se počet případů odcizení kol zpravidla zvyšuje,“ upozornil mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.