Obrovský několikavrstvový kruh se tvoří na takzvaném Svoboďáku těsně před novoroční půlnocí. Ve středu náměstí totiž odvážlivci hojně odpalují zábavní pyrotechniku. Z davu se při výbuchu největších ohňostrojů ozývá bouřlivý potlesk. Desítky chytrých telefonů směřují k noční obloze, aby zachytily třpytivou podívanou. „Nedělám to jen pro sebe, ale taky pro lidi, kteří se sem přišli podívat. Pořádný ohňostroj k silvestru patří, pozor, ať se nespálíte,“ komentuje situaci Roman Kratochvíl.

Minuta do půlnoci. Která z četných skupinek pomalu nechystá lahev sektu, jako by nebyla. Skleničky nejsou nutné, bude se pít rovnou z lahve. Ze dveří okolních podniků ze začínají chrlit natěšení hosté, kteří se příchod nového roku rozhodli oslavit v pohodlí restaurací. Pravé šampaňské, domácí pálenky, populární gin nebo tradiční vodka. „Přinesli jsme kombinaci vína a naší slivovice. Dnes pijeme po moravsku,“ svěřuje se v jednom z hloučků Lenka Černá.

Ohlušující řev a nevídaná salva ohňostrojů oznamuje příchod nového roku i těm, kteří na rukou nemají hodinky. Tleskání, zpívání, křik i tanec je k vidění kolem dokola. Radost ze začátku nové kapitoly projevují lidé stisky rukou, objetími a prvními slavnostními polibky roku 2022. Centrum Brna zahaluje hustá mlha způsobená pyrotechnikou, nad hlavami poletují barevné papírky po petardách skoro jako sníh.

Ačkoliv atmosféra připomíná spíše bitevní pole, dohlížející strážníky žádné závažné události dosud nezaměstnaly. Na tísňovou linku se lidé ozývají velmi zřídka, od rána hlídky městské policie zaznamenaly dokonce pouze jediný případ útěku psa. Podobně jsou na tom také jihomoravští policisté. „Do půlnoci jsme řešili pětasedmdesát událostí. Je to o něco méně, než v předchozím roce,“ připouští policejní mluvčí Pavel Šváb.