Přestože v České republice není potvrzený jediný případ výskytu virózy, Brňané nechtějí nechávat nic náhodě. „Lidé k nám chodí, telefonují, chtějí vědět, jestli máme dost léku Tamiflu. Určitě se zájem o něj výrazně zvýšil,“ přiblížila současnou situaci Libuše Procházková z Lékárny na Kobližné.

Její slova potvrdila i kolegyně z lékárny v Královopolské ulici. „Lidé se na lék skutečně ptají,“ souhlasila žena, která nechtěla uvést svoje jméno.

„Samozřejmě strach z nákazy prasečí chřipkou mám. Myslím si ale, že úroveň zdravotnictví a celkově hygieny je u nás na jiné úrovni než v Mexiku. Doufám tedy, že chřipka k nám nepronikne,“ uvedl pětadvacetiletý Brňan Tomáš Komárek.

Nijak zvlášť se neobává ani třicetiletá Brňanka Radka Matulová, která se včera vrátila z Velké Británie. Tam zaznamenali několik lidí nakažených prasečí chřipkou.

„O chřipce jsem se dozvěděla až z českých novin, na letišti nebyly žádné speciální bezpečnostní opatření,“ uvedla Matulová a dodala, že prasečí chřipka je spíše nafouknutá bublina. „Myslím si, že obyčejných lidí u nás se tohle nijak zvlášť nedotkne. Musím ale přiznat, že o chřipce nemám zase tolik informací,“ dodala Brňanka.

Nemoc, která se může šířit například kýchnutím, se projevuje stejně jako běžná chřipka. Nakažený člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky. Může také cítit bolest svalů.

Vedoucí epidemiologického odboru Krajské hygienické stanice Renata Vaverková varuje před zbytečnou panikou. „To co se u nás poslední dobou děje, je naprosto šílená a neopodstatněná panika,“ přiblížila situaci na hygienické stanici Vaverková. „Lidé k nám neustále volají, chtějí vědět, jestli můžou jíst vepřové maso, jaká jsou rizika prasečí chřipky a bojí se, že snad zítra umřou. Přitom se u nás doposud nevyskytl jediný případ nákazy,“ uvedla Vaverková.

Vysvětlila, že lidé mají tendenci příznaky zbytečně zveličovat. „Pokud někdo třeba patnáct hodin sedí v letadle, je téměř jisté, že bude cítit příznaky chřipky. To máme všichni, člověk je po tak dlouhém letu unavený a může mít horečky, které nemusí znamenat nákazu,“ uklidnila Brňany hygienička.

Ujistila také, že zásoby léku Tamiflu, který zabraňuje šíření virózy v těle, je dostatek. „Nebudeme říkat kolik léků máme nebo kde, hlavní hygienik České republiky ale jasně uvedl že léčiva máme dost. Až bude potřeba někomu lék podat, dostane jej,“ dodala Vaverková.

Někteří lidé mají zásoby léku ještě z doby, kdy světu hrozila pandemie ptačí chřipky. „Trvanlivost léku je do roku 2010, jsou tedy lidé, kteří jej mají doma schovaný,“ řekla praktická lékařka Dagmar Muchová, která ordinuje v Králově Poli.

Dodala ale, že lék by měl užívat jenom člověk, u kterého je na nákazu prasečí chřipky důvodné podezření. Lidé by podle ní rozhodně neměli být zbrklý a lékem plýtvat. „Běžných viróz je spousta a je nesmysl, aby je člověk užíval Tamiflu hned, když dostane horečku,“ varovala lékařka.

Krajská hygienička Vaverková navíc upozornila, že zbytečným užíváním léku si virus může vytvořit odolnost. „Musíme si dát pozor, abychom nedopadli jako s antibiotiky. Ta jsou častým užíváním také čím dál tím méně účinná,“ vysvětlila Vaverková.

Recept na Tamiflu, který je možné koupit pouze na předpis, může vystavit kterýkoliv lékař. Podle odborníků ale není možné vydávat jej každému, kdo o něj požádá.

„Je to stejné, jako kdyby si někdo koupil zásoby penicilinu s tím, že za pět let možná onemocní. To prostě není možné,“ řekla praktická lékařka Danuška Dreslerová. Jedno balení léku, které obsahuje deset tablet, stojí zhruba sedm set korun.

Přestože lék může vydat každý lékař, někteří s tím nesouhlasí. „Kdyby ke mně někdo přišel s tím, že chce předepsat Tamiflu, určitě bych recept nevystavila. Je to záležitost odborných pracovišť. Pokud se odborníci shodnou, že člověk může být prasečí chřipkou doopravdy nakažený, můžu mu lékat předepsat,“ dodala Dreslerová.

Kromě léku se Brňané zajímají také o ochranné roušky, kterými se chrání před šířením viru vzduchem. „Lidé k nám chodí v opravdu vysokých počtech, určitě cítíme určitý strach. Zájem je dokonce tak veliký, že už na skladě skoro žádné roušky nemáme. Určitě je ale doobjednáme,“ ujistila Marie Zemánková, která prodává zdravotnické potřeby na Mendlově náměstí.

Vedení brněnského letiště zatím žádná bezpečnostní opatření nechystá. „Dokud příslušné orgány nevydají potřebná nařízení, žádné kroky podnikat nebudeme. Je na odbornících, aby určili, jak mají ochranná opatření vypadat,“ komentoval ředitel letiště Tomáš Plaček.