Čtvrtinové navýšení cen tepla nepříjemně překvapilo třeba Marianu Kakošovou. „Je to nehorázné. Toto zdražování může přivést mnoho lidí na mizinu. Já to snad jako pracující člověk ustojím, ale z čeho to má platit můj otec jako důchodce, to opravdu nevím,“ posteskla si žena. Navrhla dokonce, aby se lidé proti neustálému zdražování spojili a vyšli do ulic protestovat.

Podle předsedy Sdružení nájemníků České republiky Milana Taraby zdražení tepla skutečně nejvíce pocítí nízkopříjmové domácnosti. „Pro všechny z nás je růst cen tepla znepokojivý. Už teď existuje skupina lidí, která má problém pokrýt své životní náklady. Pro ně bude těchto 250 korun navíc velká zátěž,“ varoval.

Podobný názor má i Lenka Skalická z brněnské Bystrce. „Měsíční navýšení se na první pohled zdá jako malá částka. Na druhou stranu pro někoho to může být rána do rozpočtu. Snad bude zima přívětivá a nebudeme topit až do května,“ přeje si mladá žena.

Olivy v českých podmínkách dozrávají v říjnu a na začátku listopadu. V Přibicích už jsou některé zralé.
Snesou mrazy a zájem o ně stále roste. Olivy v Přibicích dozrávají, podívejte se

Ekonomové upozorňují, že ceny tepla poletí nahoru i v příštích letech. „Teď je to první hořká ochutnávka toho co nás čeká. Dvouciferný růst cen tepla bude spíš pravidlem než výjimkou, protože se zdražují ceny plynu i emisních povolenek,“ nastínil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj se na zdražování tepla musí pravděpodobně připravit i obyvatelé ostatních jihomoravských měst.

Představitelé tepláren zvýšením cen tepla reagují na rostoucí ceny zemního plynu. „Od začátku listopadu 2021 cena tepla vzroste o 149,6 korun na 784 korun za gigajoule. Průměrná domácnost nově zaplatí měsíční zálohu 1 310 korun. Při spotřebě dvacet gigajoulů za rok je to o 250 korun více než doposud. V průměru se jedná o navýšení o pětadvacet procent,“ informoval finanční ředitel městské společnosti Přemysl Měchura.

Lidé míří k Brněnské přehradě ve volném čase často. Ještě více tomu bylo v pandemické době, kdy bylo omezené cestování. Doprava v místě pak často kolabovala. Ilustrační foto.
První řešení dopravy u Brněnské přehrady: příjezdová křižovatka dostane semafory

Postup firmy obhajoval náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. „Zdražování není ideální, ale zdražují se i jiné energie. Teplárny na to reagují, aby společnost nebyla ve ztrátě,“ konstatoval náměstek.

Klidná může letos být většina lidí z Břeclavi. „Zatím nemáme v plánu žádné zdražování tepla, pokud se neobjeví zásadní prvky, které by ovlivnily cenotvorbu. Lidé tedy za teplo zaplatí stejné peníze, jako loni. Možná se dostaneme na ceny i nižší,“ sdělil jednatel společnosti Teplo Břeclav Martin Marták. Dodal, že otazník zatím visí jen nad cenami v centru města, kde firma nakupuje teplo od soukromé společnosti. Informace o cenách od ní zatím nemá.

Teplárny Brno

Stávající cena tepla od 1.1.2021:

- Primární připojení 533,5 Kč za GJ.
- Sekundární připojení 634,7 Kč za GJ.

Nová cena od 1.11.2021

- Primární připojení 683,10 Kč za GJ.
- Sekundární připojení 784,30 Kč za GJ.

- Cena primárního připojení bude vyšší o 28 %.

- Cena sekundárního připojení bude vyšší o 23,6 %.

- Cena tepla v letech 2010-2021 v Brně vzrostla o 3 %,
v Ostravě o 33 %, v Plzni o 41 %, v Praze o 45 %.