Záhy se ale obyvatelé přesvědčili, že nešlo o planý poplach. Právě dnes si Brno připomíná sedmdesáté výročí prvního náletu na město v historii.
Nálety na Brno
- 25. 8. 1944: První americký nálet. Zahynulo dvě stě lidí.
- 20. 11. 1944: Druhý americký nálet, náhradní shoz bomb místo cíle v jižním Polsku. Zemřelo 578 lidí.
- 19. 12. 1944: Třetí americký nálet, zasáhl náměstí Svobody a Petrov. Nejspíš zbloudilé letadlo shodilo jen několik bomb. Nikdo nezahynul.
- 8. 4. 1945: První sovětský nálet, zasáhl střed města, zejména parky. Sirény selhaly. Tříštivé bomby příliš neponičily budovy, ale zabily mnoho lidí.
- 12. 4. 1945: Druhý sovětský nálet, zasáhl především střed města, mimo jiné plnou tramvaj v Joštově ulici. Pumy usmrtily mnoho lidí.
Stovky pum na domy svrhlo 312 amerických bombardérů B-24 Liberator. „Nálet měl zničit německou továrnu na výrobu leteckých motorů v Líšni, Zbrojovku a továrnu v Kuřimi. Místo toho letadla zasáhla obytné budovy v přilehlých čtvrtích, zejména v Juliánově, Židenicích, Slatině a na Cejlu," uvádí internetová Encyklopedie dějin Brna.
Následky byly katastrofální. Zahynuly přes dvě stovky lidí a mnohonásobně víc jich přišlo o střechu nad hlavou. Osmatřicet z nich má pomník na židenickém hřbitově.
Místo v krytech se řada lidí stihla schovat jen ve spodních částech domů nebo sklepech. „Rodiče měli malý domek se zahrádkou na Staré osadě v brněnských Židenicích. Bomba dopadla hned vedle nás. Tlaková vlna domek srovnala se zemí a zůstali jsme zasypaní ve sklepě. Trvalo dlouho, než nás vyprostili," vzpomínala Alice Buršíková.
Tehdy jí bylo dva a půl roku. „V té době už jsem dobře mluvila. Po tomto šoku jsem ale zase na půl roku úplně přestala," dodala žena.
Tragickým srpnovým dnem letecké útoky neskončily. „Až do osvobození Brna v dubnu 1945 město nejprve čelilo náletům letectva amerického, později sovětského. Bomby zasáhly přes dva tisíce domů, o domov přišlo téměř šest tisíc lidí. Sedm set jich zahynulo," konstatovala Martina Šmídtová z Muzea města Brna.
Právě muzeum dnes u příležitosti výročí prvního náletu otevírá na Špilberku výstavu Letecká válka cíl Brno. Na půl čtvrtou odpoledne zve na její zahájení pamětníky, které spojuje společný zážitek z bombardování. Mezi nimi bude i Libor Nováček, který ze sebraných vzpomínek, zápisů a dobových dokumentů sepsal brožuru Letecká válka nad Moravou.