Voda a teplo můžou být levnější. To slibovali nynější představitelé Brna před dvěma lety. Svůj slib však teď dodržet nemohou a teplo zdražuje. Běžná domácnost, která používá ústřední topení, tak zaplatí za příští rok téměř o tři tisíce korun víc.

Brněnské teplo je tak nejdražší z celé republiky. Může za to jeho ekologičtější výroba ze zemního plynu. „Hlavním důvodem je neustálé zvyšování cen zemního plynu, který je pro nás stěžejní surovinou používanou k výrobě tepla a elektřiny. I když cena plynu rostla celý rok 2008, teplárny zdražují až teď. Situace je už neúnosná,“ uvedl mluvčí brněnských tepláren Pavel Kopřiva.

Brněnské teplárny vyhřívají asi dvaadevadesát tisíc brněnských bytů. Za každý z nich zaplatí obyvatelé místo 630 korun za gigajoule o pětašedesát korun víc. V roční spotřebě to dělá kolem tří tisíc korun navíc. Firmy nebo nemocnice zaplatí za jeden gigajoule tepla téměř o stokorunu víc.

Ekonom Tomáš Skolek ze serveru Finance.cz přitom tvrdí, že cena by mohla být ještě mnohem vyšší. „Z pohledu nás lidí, co teplo platíme, je to hodně. Ale z širšího pohledu zdražení jen kopíruje vývoj cen v okolních státech,“ uvedl Skolek.

Lidé jsou z dalšího zdražování zdrcení. „Je to hrůza, ale co s tím můžeme dělat. Zvedá se i nájem, už nevím, kde mám šetřit. Budu muset asi uspořit peníze na jídle,“ rozhořčila se Brňanka Ivana Neužilová. Podobně reagoval i další Brňan Josef Rojíček. „Nevím, co dalšího si ještě vymyslí. Kde na to mám jako důchodce brát?“ ptá se Rojíček.

Kopřiva však upozornil také na to, že spotřeba tepla se výrazně snižuje. „Ještě před několika lety rodina využila třeba šedesát gigajoulů za rok. Teď je to jen čtyřicet až pětačtyřicet. Fakticky tedy lidé zase o tolik víc neplatí,“ podotkl Kopřiva.

Zdražení rozzlobilo například opozičního zastupitele za ODS Petra Paulczyňského. „Jako ekonom to docela chápu, způsobilo to zdražení vstupů, jako je zemní plyn. Jako politik s tím však souhlasit nemůžu. Vláda tohoto města slibovala, že se teplo zdražovat nebude. A rozhodnutí Tepláren Brno je jedním z dalších nesplněných předvolebních slibů brněnské ČSSD,“ uvedl Paulczyňski.

To naprosto odmítá sociálnědemokratický primátor města Roman Onderka. „Není to pravda. Po nástupu do vedení města jsme okamžitě řešili otázku, jak náš předvolební slib splnit. Spojili jsme kvůli tomu Tepelné zásobování a Teplárny Brno. Nyní už je bohužel zdražení nezbytné. Není to žádný výstřelek, který by zaplatili lidé,“ poznamenal Onderka.

Dodal, že teplo možná v budoucnu zase zlevní, stejně jako tomu bylo v roce 2007. „Bude samozřejmě záležet na vývoji cen. Nyní ale do teplárny investujeme. Právě proto, aby byla cena co nejnižší,“ řekl Onderka.

Město totiž v teplárně v brněnských Maloměřicích vybuduje takzvaný špičkový zdroj. Ten bude jednou ze zásobáren energie pro Českou republiku v případě výpadku velkých elektráren. Teplárna za její spravování získá velké peníze od státu.

BARBORA KURCOVÁ a MICHAL KÁRNÝ