Autobusy podle ní stojí v zálivu silnice v Mifkově ulici nedaleko konečné autobusu Jírova. „Problém je starý víc než deset let. Pravidelně tam stojí autobus mezi desátou a půl jedenáctou v noci a pak ráno půl hodiny do šesti. Celou dobu přitom má puštěný motor. Vůbec jim nedochází, jak se zvuk rozléhá a páchnou výfukové plyny. Při správném větru je mám v ložnici,“ dodala Štěpánková.

Řidič, který nechá u stojícího autobusu bezdůvodně motor v chodu, porušuje podle mluvčí brněnského dopravního podniku Barbory Doležalové zákon. „Považujeme to navíc za nehospodárné chování. Pokud řidičům takové jednání prokážeme, hrozí jim citelná pokuta. Tento problém se týká také konečné zastávky 98, protože tam chybí místnost pro řidiče,“ připustila mluvčí.

Ilustrační foto.
Do cukrárny přišel netradiční zákazník. Pes si lehl za pult a odmítal odejít

Podle řidiče Martina Dvořáka tam autobusy parkují daleko od domů. „Když stojíte někomu pod okny, je zákaz logický. Ale v Jírově nikomu pod okny nestojíme. Poblíž je i záliv, kam autobusy odstavují, ale domy jsou také daleko. Já když zastavím, tak hned motor vypnu, protože chápu, že se zvuk nese,“ řekl řidič.

V některých případech podle Doležalové řidiči nechat puštěný motor mohou. „V zimě souvisí s oprávněným požadavkem cestujících zahájit jízdu už od výchozí zastávky ve vyhřátém autobuse. V létě může být důvod krátce nechat puštěný motor na jeho zchlazení a krátce před jízdou,“ vyjmenovala mluvčí.

Štěpánková uveřejnila svůj příspěvek minulý týden, od té doby se podle ní situace zlepšila. „Už pár dní je klid, což je úžasné. Doufám, že vydrží,“ sdělila žena.

Na problémy s hlukem si stěžují také lidé v brněnském Králově Poli. Jak Brněnský deník Rovnost už dřív informoval, lidé založili spolek Sadová. Vadí jim především noční autobusy, které od loňského prosince jezdí na zastávku Firkušného. Představitelé radnice v červenci uvedli, že chtějí zastávku přeložit do konce prázdnin. „Zatím se nic nezměnilo. Zastávka tam pořád je a autobusy jezdí,“ uvedl člen výboru spolku, který si nepřál uvést své jméno. Redakce ho zná.

Přesný termín změny zatím tamní radnice neví. „Přesuneme ji na ulici Kociánka. Máme už připravenou projektovou dokumentaci. Čekáme, až se vyjádří úřady,“ informovala starostka městské části Karin Karasová.

Ilustrační foto.
Zlevněné jízdné: elektronické šalinkarty už jsou v prodeji, papírové od pondělí