„Chtěli jsme lidem ukázat, že to v Brně žije a jsme rádi, že přišli. Uspořádat lampionový průvod na výročí Velké říjnové revoluce v antikomunistickém provedení je náš způsob, jak lampionové průvody trochu rehabilitovat,“ říká mluvčí brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Úderem šesté hodiny to na Šilingrově náměstí ožívá. Na pochod se chystají klauni na vysokých nohách, studenti nejrůznějšího vzezření i maminky s kočárky. Spojují je hlavně lampiony, které drží v rukou. Na ozdobeném návěsu dodávky stojí nachystaný recitátor Marek Olbrzymek, který začíná číst a tak trochu zpívat za doprovodu hudby Komunistický manifest. České pasáže prokládá německými, takže se někteří z účastníků domnívají, že střídá manifest s Hitlerovým Mein Kampfem. „Jsem nadšená z té kombinace, kterou tady slyším, což je pravděpodobně Mein Kampf s manifestem dohromady. Nejsem si ale jistá, ale myslím si, že je to vlastně takový mix dvou ideových sad a nedávno mi říkala kamarádka, která studuje dějiny, že četla manifest a byla sama překvapená, jak je násilnický. Většina lidí si totiž myslí, že manifest komunisti ideově zneužili,ale ve skutečnosti to tak není. Takže jsme nadšená z toho, že je tu někdo kdo se snaží ostatním říct, o co jde“ říká studentka Jana Mistrová.

Průvod se pomalu dává do pochodu. Největší nadšenci jdou přímo za dodávkou a pokřikují různá hesla a tancují na doprovodnou hudbu. Lidé v šalině, která projíždí kolem nevěřícně koukají na nesourodé shromáždění, které pochoduje městem. Také někteří obyvatelé okolních domů postávají ve vchodech a pozorují průvod. Masa lidí se pomalu přesouvá na Žerotínovo náměstí k sálu Břetislava Bakaly v Bílém domě, kde se bude odehrávat další program. Vystoupí tam například disident František Čuňas Stárek se svým programem Cáry starejch filmů nebo básník Milan Kozelka. Podle účastníka ManiFESTU Lukáše Kudláčka je to největší frajer. „Texty, které vytváří jsou hodně zajímavé, provokativní a to natolik, že si spousta lidí nedovolí být tolik otevření jako on,“ myslí si Kudláček.

Dodávka pomalu dojíždí k Bílému domu a lidé se srocují před vchodem. Malé děti pobíhají kolem a hrají si s lampiony. „Půjdeme se podívat dovnitř,“ ptá se hoůčička v brýlých matky. Podle zakroucení hlavou je patrné, že si myslí, že tahle akce už nebude pro děti moc vhodná. „Strašidla zaplavují svět,“ loučí se s účastníky průvodu Olbrzymek a myslí tím komunisty.