Nákup celkem dvaceti vozů vyšel dopravní podnik na 102 milionů. Spolu s kloubovými vozy Solaris tak za letošní léto v Brně přibude celkem čtyřicet nových klimatizovaných autobusů. „Autobusy SOR typu NS 12 splňují naše požadavky na moderní, funkční a pohodlné vozy. Letos jich pořizujeme dvacet, pokud se v provozu osvědčí, rámcová smlouva nám umožňuje nakoupit do roku 2022 dalších až jedenatřicet vozů,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Pro nové autobusy je charakteristické velké čelní sklo, zaoblené hrany a výrazná zpětná zrcátka. „Kromě celovozové klimatizace a úplné nízkopodlažnosti cestující potěší i USB nabíječky a celočalouněná sedadla pro zajištění většího pohodlí,“ přiblížila Tomaštíková. Vozy mají kapacitu 105 cestujících.

Pisárky s bohunickým kampusem má propojit lanovka.
První brněnská lanovka: o krok blíž. Mají projektanta, stavba začne za dva roky

Stejně jako kloubové autobusy Solaris, mají vozy SOR NS výhodu pro cestující, že na levé nenástupní straně disponují venkovním elektronickým transparentem, který zobrazuje číslo linky. Lidé snadno uvidí i z protější strany silnice, jaká linka zrovna přijíždí. „Nové autobusy SOR nahradí starší vozy Karosa B 931 a Citelis, které budeme postupně vyřazovat. V provozu je budeme nasazovat na linkách, které vypravujeme z vozovky Medlánky, což jsou 41, 43, 52, 54, 57, 67, 70 a 71,“ přiblížil Havránek.

Brněnský dopravní podnik provozuje 320 autobusů. Po dodávce zbývajících vozů SOR bude tři sta nízkopodlažních.