Onderka už na post nekandidoval. „Pokládám za dobré, aby stranu nově vedl někdo s čerstvým nábojem," řekl po volbě v pondělí Onderka.

Nové brněnské předsednictvo chce zapracovat na tom, aby strana byla pro voliče srozumitelná. „Chceme být v rozhodování konzistentní, aby lidé chápali naše konkrétní kroky. Budeme se snažit řešit věci podle důležitosti a nenechat se ovlivňovat emocemi," poznamenal Pospíšilův první místopředseda Jiří Oliva, který stejnou funkci zastával už dřív.

Brněnští sociální demokraté se na svém víkendovém jednání shodli, že je potřeba se zabývat tématy, která Brňany opravdu trápí. „Například brněnští politici přeceňují význam přesunu nádraží. Lidem mnohem víc vadí, že je zanedbané, než jeho současná poloha nebo případný přesun," uvedl Pospíšil téma, kterým se chce brněnská ČSSD zabývat.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka sociální demokracie vyměnila Onderku, protože byl problematický při koaličním vyjednávání. Vítězné hnutí ANO vytvořilo čtyřkoalici s lidovci, zelenými a Žít Brno. „Roman Onderka byl jako primátor velmi mediálně schopný. Některým voličům jeho komunikace vyhovovala. Ale také se vůči jeho propagaci hodně lidí vymezovalo. Zvláště před loňskými komunálními volbami," zhodnotil Kopeček.

Podle Pospíšila ale personální změna ve vedení nemůže ČSSD otevřít dveře do účasti na koalici po krizi na brněnském magistrátu. „Především hnutí ANO s námi v době krize jednalo pouze proto, aby zvýšilo svou cenu. Koalice měla mezi sebou rozepře a proto o nás někteří uvažovali," zkritizoval nový šéf.

I když je Pospíšil ve vedení brněnské ČSSD nováček, ve straně je už jedenadvacet let. Od roku 2010 zastával funkci místopředsedy brněnské buňky. „U tradičních stran, jako jsou například ČSSD, lidovci nebo občanští demokraté, velké změny ve vedení nejsou nutné. Pokud strana normálně funguje a má dostatečnou voličskou základnu, nepřichází do vedení úplně nový člověk," podotkl politolog Kopeček.

Na změnu v sociální demokracii zareagovali také koaliční zastupitelé z brněnského magistrátu. „Chci věřit, že změna vedení jí pomůže. Potřebovala by to jako sůl," reagoval brněnský náměstek primátora Matěj Hollan za hnutí Žít Brno. Ten byl před volbami jedním z nejvýraznějších kritiků brněnské ČSSD.

Na změny je zvědavý také lidovec Petr Hladík. „Nejde sice o žádné výrazné změny, spíše o generační. Netroufám si hodnotit, jak a jestli se strana promění," doplnil.

Martin Ander ze zelených doufá, že s Pospíšilem přestane ČSSD neustále kritizovat každý krok koalice a stane se z ních konstruktivní opozice. „Pospíšila znám z předchozí spolupráce na magistrátu. Považuji ho za prograsivního politika," poukázal.

Na víkendové volební konferenci se brněnská ČSSD shodla, že považuje současného jihomoravského hejtmana Michala Haška za lídra pro následující krajské volby. „Jsem rád, že jsem získal jednoznačnou podporu o největší organizace ČSSD v kraji. S Oliverem Pospíšilem už jsem domluvený na úzké spolupráci například ohledně dopravní infrastruktury, zdravotnictví nebo sociální péče," informoval hejtman Hašek.

Další změny plánuje nové vedení v intenzivnější spolupráci a komunikaci s organizacemi městských částí. „Chceme zavést zpětnou vazbu mezi členy strany. Také plánujeme víc navštěvovat místní organizace. Spoluprací se výrazně zlepší naše efektivita," doplnil Pospíšil.