Promiňte, ale ještě není o čem mluvit. A mimochodem to teď ani dělat nesmíme. To jsou nejčastější věty, kterými nyní brněnští občanští demokraté komentují stav povolebních jednání. Přestože v Brně volby nevyhráli, tíha rozhodování teď stojí na nich. V tom, zda kývnou na koaliční námluvy lidovcům a TOP 09 nebo raději podlehnou vábení vítězných sociálních demokratů, zatím jasno nemají. A tak drží bobříka mlčení.

Málo sdílný je teď i lídr brněnské kandidátky ODS Robert Kotzian. Jako jediný už přitom svoje karty odkryl. „Platí všechno, co jsem říkal v úterý. Podporuji středopravou koalici. A to už od okamžiku, kdy byly sečtené mandáty jednotlivých stran,“ potvrdil znovu Kotzian.

Proč se tři dny po volbách rozhodl prozradit své koaliční preference ještě před uzavřením všech povolebních vyjednávání, ale nevysvětlil. Názor na to, s kým se bude v Brně lépe vládnout, je totiž uvnitř strany nejednotný. „K tomu se vyjadřovat nechci, je mi líto. O čem budeme jednat teď, také komentovat nebudu,“ řekl Kotzian, než zmizel v zasedačce sídla brněnské ODS v Zámečnické ulici.

Jako jehňátka

Sdílnější nebyli ani jeho kolegové, kteří včera v večer absolvovali několikahodinový maraton vnitrostranických jednání. „My teď totiž musíme všichni mlčet,“ potvrdil jeden ze zúčastněných lidí.

Ticho ale panuje i na druhém politickém břehu. Stávající primátor a hlavní tvář brněnské sociálnědemokra­tické kandidátky Roman Onderka už dva dny nebere telefon, neodpovídá na SMS zprávy a zastihnout jej se včera odpoledne nepodařilo ani jeho asistentce. Ve svých dřívějších vyjádřeních pouze několikrát zopakoval, že koaliční partnery sociální demokraté oslovují postupně podle počtu mandátů získaných ve volbách.

Podle předsedy brněnských sociálních demokratů Jeronýma Tejce se výsledek rozhodování v ODS nedá předpovědět. Zároveň se netají tím, že strana chce pro Onderku znovu vybojovat primátorské křeslo. „Podle mne je velká koalice pro Brno to nejvýhodnější. To nejhorší, co se může stát, je totiž destabilizace radnice. Brno potřebuje dotáhnout řadu významných projektů. A tomu je třeba podpora velkých stran,“ podotkl Tejc.

Politologa Milana Hamerského názorový rozkol v ODS nepřekvapil. „Kotzian je známý svými pravicovými postoji a zásadovou politikou. Mnozí jeho straničtí kolegové ale mají víc obchodního ducha a jsou ochotní se s ČSSD na lecčems domluvit,“ myslí si Hamerský. Veřejným vyjádřením podpory pravicové trojkoalici si podle něj Kotzian posílil vyjednávací pozici. „Uvnitř brněnské ODS ji tak silnou nemá, takže se potřeboval opřít o podporu lidí zvenčí. Že se nyní jedná za zavřenými dveřmi, je pochopitelné. Už jen proto, že je před námi ještě jedno kolo senátních voleb,“ vysvětlil Hamerský.