Malý mikroskop, siloměr, lihový kahan, misky, teploměry a odměrné válce ozvláštní výuku přírodních předmětů. Na prvním stupni v prvouce, na druhém pak ve fyzice a v chemii. „Pro děti je mnohem zajímavější, když si můžou vše samy osahat a vyzkoušet, než když jen poslouchají výklad. Pokusy určené pro starší žáky se věnují převážně fyzice, ale je tam i něco málo z chemie. Všechny experimenty jsou sestavené tak, aby se daly chemikálie běžně sehnat. Jde třeba o vodu, sůl nebo kyselinu citronovou,“ přiblížil za chemickou fakultu Tomáš Opravil.

Nový velodrom má vyrůst v brněnském Komárově.
Příprava nového velodromu v Brně po úpravě zrychlí. Upozaděný není, tvrdí město

Žáci třeba zjistí, proč má stejně velký válec ze dřeva a ze skla jinou hmotnost, zjistí, jak velké jsou mezimolekulární síly pomocí olověných trubek. „Zmatení smyslů si školáci vyzkouší s hadicí a trychtýřem nasměrovaným k uchu, kdy jeho druhý konec přivede zvuk z opačné strany hlavy. Pokusy jsou rozdělené do čtyř oblastí. Voda a vzduch, věda v kuchyni, vědecké hrátky a vědecké hračky. V krabici se nachází několik sad, takže umožní práci ve skupinkách,“ nastínila mluvčí Vysokého učení technického v Brně Tereza Kadrnožková.

Na osmdesát takových krabic rozeslali vědci na brněnské školy. „Učitelé je využijí jak ve výuce, tak v zájmových kroužcích,“ řekl například ředitel Základní školy Novolíšeňská v Brně Josef Novák.