Vědci začali na mrazivém kontinentu pracovat už v roce 2005 společně s dělníky, kteří stavěli budovu stanice „Díky tomu máme už z té doby meteorologická data," uvedl zakladatel stanice a klimatolog Pavel Prošek. První oficiální vědecká výprava se na stanici ubytovala až v roce 2007.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

Od té chvíle se na stanici pojmenované po genetikovi Johannu Gregoru Mendelovi vystřídalo deset výprav. Mezi nejvýznamnější objevy patří kosti plesiosaura, vyhynulého vodního ještěra s dlouhým krkem.

Čtěte také: Tribuny Hokejových her? Schválené jako cirkusový stan, vadí úřadu ombudsmanky

Mezi vzorky dovezenými z Antarktidy jsou také dva doposud zcela neznámé druhy bakterií. „Nově objevený půdní mikroorganizmus jsme pojmenovali Pseudomonas gregormendelii podle zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela," řekl po loňské výpravě Miloš Barták z Ústavu experimentální biologie Masarykovy univerzity.

Prvenství si čeští polárníci připsali také historicky nejvyšší naměřenou teplotou na Antarktidě. V červnu 2015 se vyšplhala na 17,8 stupně Celsia. „Podobnou, ovšem o něco nižší teplotu ukázala i argentinská stanice. Díky tomu bylo jasné, že to není nějaká technická chyba," zdůraznil Prošek.

Důležité poznatky získali vědci také v oblasti vulkanologie. „Na ostrově v minulosti často vybuchovaly sopky. Bylo to pod silnou vrstvou ledu a díky tomu se velmi výrazně měnil terén," doplnil Prošek.

Ostrov Jamese Rosse je velmi různorodý, díky čemuž se mohou expedicí účastnit odborníci z různých oborů. Od roku 2015 jich tam může najednou bydlet až dvacet. Dál už se ale stanice kvůli složitému zásobování rozrůstat nemůže.
Desetileté výročí fungování připomíná mimo jiné razítko České pošty s motivem budovy. „O jiném motivu jsme ani neuvažovali, rozhodovali jsme se pouze, z jakého úhlu ji bude razítko zobrazovat," vysvětlil několikanásobný účastník expedic Pavel Kapler. Nakonec zvítězil pohled s horou Bibby Hill v pozadí.

Původně chtěla univerzita vydat poštovní známku. „Obraceli se na nás zástupci české polární filatelie, že by si Česká republika zasloužila nějakou antarktickou známku. To ale ministerstvo průmyslu a obchodu nepovolilo," doplnil Kapler.

Psali jsme: Na Antarktidu připluli první vědci. Ostatním cestu komplikuje počasí