Z drtivé většiny pokrývá hladinu u hráze brněnské přehrady dřevo, například kmeny stromů či různé větve. Najde se zde ale také plastový odpad, třeba PET lahve či polystyren. Jde o materiál, který se v době zvýšených toků splaví například z načerno založených skládek. „Aby nedošlo k poškození opevnění nádrže či ke zhoršení kvality vody, tak spláví odstraňujeme," vysvětlil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Nehoda se stala 11. října v brněnské Jemelkově ulici. O téměř tři měsíce později žádají policisté o pomoc svědky.
Sražená dívka na přechodu v Brně: pomozte svědectvím s vyšetřováním nehody

Vodohospodáři očekávají, že jim čištění hladiny zabere zhruba dva týdny. Podle odhadů vyloví přes pět stovek tun spláví. „Jde o opravdu velké množství, na zimu zcela netypické. Nejsme zvyklí na to, že by v tomto období byly povodně," podotkl Chmelař. K čištění přehrady pravidelně přistupují na jaře, například vloni odstraňovali vodohospodáři spláví v dubnu.

Momentálně je podle Chmelaře přítok přehrady vyšší než odtok, její hladina tak mírně stoupá. „Stále je tam ale dostatečná rezerva. Hladina je snížená na zimní úroveň, jsme tedy necelé dva metry pod maximální hladinou zásobního prostoru. Nad ním je ještě retenční hladina pro případné zachytávání povodní," řekl Chmelař.

Policie pátrá po totožnosti sražené ženy.
Sražená žena šalinou na Nový rok v Brně: pomozte podle věcí určit její totožnost

Také po jarní povodni v dubnu 2023 překonalo množství odklizeného materiálu na vodní nádrži Brno pět set tun. V předchozích dvou letech se množství odklizených splavenin pohybovalo okolo stovky tun.

Na hrázi brněnské přehrady pomáhá vodohospodářům jeřáb s drapákem, nákladní vozy, které spláví odváží na sušení a třídění, aby mohli odpad ekologicky zlikvidovat. Na hladině vypomáhá také pracovník s člunem, pomocí kterého nahání spláví tak, aby se drželo co nejblíž k hrázi a dosáhl na ně jeřáb.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Otužilci v Brně přivítali nový rok, koupali se v ledové řece Svratce

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov