Zesnulý český historik a politik se pikantním způsobem zasadil o vznik české techniky v Brně. „V roce 1899 bylo ministerstvo v demisi, a hrozilo, že císařský dekret zdrží a padne plán na vznik české vysoké školy v Brně. Proto Rezek pustil zprávu do novin, že František Josef I. založení školy už podepsal. Když článek v tisku vyšel, ministerstvu nezbylo nic jiného než školu zřídit,“ popsal historickou událost rektor brněnské techniky Petr Štěpánek.

Vrcholem celoročních oslav bude hudební festival na konci května. „Návštěvnici se mohou těšit na zpěváka Richarda Müllera a světelnou show,“ přiblížila vedoucí marketingu a vnějších vztahů Renata Herrmannová.

Ve stejný den provedou obřad Zlatých promocí pro absolventy z roku 1969. Po padesáti letech si tak bývalí studenti mohou připomenout svá studia a závěrečný ceremoniál na brněnské technice. Zájemci o účast při výročních promocích se mohou hlásit na e-mail. „Odhadujeme, že by se mohlo přihlásit sto lidí. Zkoušíme je hledat přes původní adresy, ale je to zoufalá práce, protože jejich staré adresy už většinou neplatí," vysvětlila Herrmannová.

MARIYA OSTRENKOVÁ

Tryzna za Jana Palacha v Brně v lednu 1969
Půl století, co vzplála první pochodeň. Lidé si připomenou Jana Palacha