„Projekt teprve připravujeme. Mohli bychom v budoucnu získat želvy na založení většího chovu z vídeňské zoo. My bychom zvířata odchovali a o jejich návrat do volné přírody by se postarala Agentura ochrany přírody a krajiny,“ popsal plány ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Míst, kde by se mohly želvy usadit, je podle něj dostatek. Prospívá jim život ve stojatých slepých ramenech řek a v rybnících. Rozšíření želv bahenních v přirozených prostředích však není tak jednoduché, jak se zdá.

„Vysazení jakéhokoliv ohroženého živočišného druhu je složité. Nejdřív musí být tento úmysl zahrnut do záchranného programu Ministerstva životního prostředí. Proto je nutné prozkoumat genofond zvířat. Může to trvat ještě roky,“ uvedl Roma Zajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Želvy bahenní totiž jsou původní druh, ale většinu lidé na naše území v dávných dobách dovezli. „Tyto želvy byly v minulosti vyhlášené postní jídlo. Usazovaly se tu a dokázaly přežít. V současnosti žijí želvy na velmi málo místech. Jedno z nich je u Novomlýnských nádrží. I tam je ale nasadil člověk,“ vysvětlil Zajíček.

ANETA ŠEDÁ