„Lidé mnohokrát zmiji zaměňují s jinými hady, často právě s užovkou hladkou, proto jsme se rozhodli ukázat všem zájemcům názorné srovnání v sousedních expozicích," vysvětlil ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. Nejvýraznějším rozlišovacím znakem mezi zmijí a užovkou je tvar zornice. U zmijí je zornice vertikální, zatímco u užovek je okrouhlého tvaru.

Kromě rozdílů ve vzhledu je na první pohled patrné i jiné prostřední v expozicích. „Chtěli jsme návštěvníkům představit nejen samotné zvíře, ale také biotop, který v přírodě obývá. Záměrně jsme proto pro zmije zvolili vlhčí expozici, protože si spousta lidí myslí, že žije pouze na suchých pasekách," zdůvodnil výběr kurátor chovu plazů Petr Šrámek. Užovky jsou oproti tomu umístěné v prostředí, které simuluje okraj lesa s písčinou.

Zmije jsou zajímavé tím, že nekladou vejce, ale rodí živá mláďata. Je u nich také patrný pohlavní dimorfismus. Samci mají výraznější barvy a jsou rovněž menší než samice. Jejich nebezpečnost je také často zveličována. „I když se jedná o nejjedovatějšího českého živočicha, až na extrémní výjimky nekončí kousnutí zmijí smrtí. Jed nemusí být při kousnutí vyloučen vůbec, nebo pouze velmi málo. Had toto množství vědomě ovládá, jeho produkce je totiž náročná a je tak snaha s ním šetřit,“ doplnil Šrámek.

Na osm zmijí a čtyři užovky se nyní mohou návštěvníci podívat v esíčku za hlavním vstupem. V červenci také brněnská zoo představila tři pštrosy dvouprsté, k jejichž chovu se vrátila po sedmileté pauze.

Dvojexpozici zoo začala stavět v říjnu loňského roku. Náklady na dokončení dosáhly částky přibližně 737 tisíc korun, z toho město Brno přispělo sumou 160 tisíc korun.

BARBORA VOZKOVÁ