Každý rok krásně kvete. Za to bude bez ryb, možná i úplně bez vody. Brněnskou přehradu čeká na jaře příštího roku obrovský výlov ryb. Rozhodli o tom krajští úředníci v rámci projektu Čistá Svratka.

Výlov ryb by měl usnadnit přežití ostatním živočichům pod sníženou hladinou v přehradě, až se voda upustí. „Do konce roku totiž chceme vypustit osmdesát až sto hektarů plochy. Akci zajistí Povodí Moravy, kraj na ni dá milion korun, druhý milion přijde z města,“ upřesnil náměstek hejmana Václav Horák.

Měsíční výlov přijde na řadu na jaře, kraj si na něj připravil tři miliony korun. „Podle odhadů rybářů je v přehradě osmdesát až sto tun ryb, především kaprovitých. Může jich být i dvojnásobek. Rybáři jich chtějí z vody dostat co nejvíce,“ dodal Horák.

Rybáři použijí na ryby speciální metodu. Nejprve je omráčí elektrickým prouden, teprve potom je vyloví do sítí. „Způsob je podle ochranářů humánnější, než kdyby je chytali pouze do sítí. Tam je úhyn až pět procent, při použití elektriky pouze jedno procento,“ vzkázal náměstek.

Potvrzují to i rybáři. „Tato technika je běžná při slovování potoků nebo při kontrolních odlovech. Rybám elektrický proud neublíží. Pouze je na chvíli omráčí, ryby se za pár minut vzpamatují,“ potvrdil Jiří Klíma z Moravského rybářského svazu. Odlov přehrady si ale zatím nedokáže představit. „Nevím, jakým způsobem bude odlov organizovaný. Je to obrovská plocha, přehrada navíc nebyla nikdy vylovena. To vše se musí pořádně naplánovat,“ přemýšlel Klíma.

Část ryb chce nechat Moravský rybářský svaz vylovit rekreačními rybáři, část přemístí do jiných nádrží v okolí padesáti kilometrů od přehrady. „Pokud ryby přemístíme do čisté vody a převoz nebude trvat dlouho, nemělo by jim to ublížit,“ dodal Klíma.

Některé ryby by mohly podle odborníků putovat do komerčního prodeje. Ten ale komplikují sinice, které každý rok na přehradě barví vodu do zelena. „Analýzu vod v Brněnské přehradě jsme dělali naposled před třemi lety. Snad budou rybáři soudní a nezávadnost ryb si ověří,“ varoval cyanobakterolog Blahoslav Maršálek.

Vodohospodáři chtějí ještě letos vyvápnit obnažené břehy přehrady a provzdušnit vodu pomocí děrovaných hadic, které rozloží po dně přehrady. Akce by měla skončit v roce 2010. Nedokážu si představit, jak bude výlov a čištění přehrady probíhat. Jen doufám, že se akce nezkomplikuje a zase se tu budeme procházet kolem čisté vody,“ přál si Brňan Ladislav Rudný.

Po vyčištění přehrady chtějí odborníci ryby do vody vrátit. „Ubyde ale kaprovitých ryb a přibyde dravců. Kapři kypří bahno na dně, a to je podpora zdrojů živin pro sinice,“ uvedl Horák.