Ředitel aktivně vystupuje v boji proti pandemii. „Nesouhlasím s tvrzením, že teď už se nedá nic dělat. Vždycky se něco dělat dá. Zvýšili jsme očkovací kapacitu, prodloužili otevírací dobu centra a udělali dobrou kampaň proti dezinformacím. Je to podle mě lepší cesta než lockdowny,“ uvedl Vobořil.

Pro maximální proočkovanost je i brněnská primátorka Markéta Vaňková. Je to podle ní lepší cesta než cesta restrikcí a zákazů. „V minulosti jsem se k očkování nechtěla vyjadřovat. Chtěla jsem to nechat odborníkům ze zdravotnictví, ale teď už je jasné, že je velkým přínosem. V našem kraji je na jipkách pětasedmdesát procent lidí neočkovaných,“ informovala primátorka.

Online reportáž

Potřebuji si to rozmyslet, nedůvěřuji očkování či očkování mi nepřipadalo důležité. To jsou nejčastější důvody, proč se lidé neočkovali dříve. Zájem o očkování v posledních týdnech stoupá. „Silnými motivy jsou praktické důvody a peníze. Často nám lidé říkají, že jim certifikát usnadní život nebo, že nechtějí pořád platit za testy. Spousta jich také váhá, protože v mediích kolují různé nepravdy,“ informoval epidemiolog Viktor Mravčík.

Vyzývá lidi, aby se přeočkovali třetí dávkou. "Posilující dávka snižuje riziko infekce, těžkého průběhu onemocnění či úmrtí," sdělil Mravčík.

Adventní trhy v Brně, ilustrační foto
Vánoční trhy v Brně jsou zrušené. Festival Life! na výstavišti bude

Pracovníci Společnosti Podané ruce vytvořili novou kampaň proti dezinformacím o vakcínách. Nese název Zpátky do života. „Pomocí zajímavých grafik motivujeme lidi k očkování, říkáme jim, že to má smysl a vyvracíme různé fámy. U všech výroků uvádíme zdroje, kde jsme informace čerpali. Chceme šířit osvětu o bezpečnosti vakcinace na sociálních sítích, ale i prostřednictvím letáků především ve školách a domovech důchodců,“ nastínila koordinátorka kampaně Simona Kumpanová. Dodala, že na projektu spolupracují různí odborníci, zdravotníci a politologové.

Do očkovacího centra přichází často nerozhodnutí lidé. „Právě na tyto lidi cílí kampaň, aby rozptýlila jejich obavy. Vysvětlíme jim jaký to má pro ně přínos a oni odchází domů spokojenější. Přínos očkování je nesporný,“ řekl medik Petr Vilham.