Úplně první les brněnští radní získali v roce 1446. Šlo o pozemky na Tišnovsku v okolí Deblínského hradu s přilehlými vesnicemi a pozemky. „Tím se začala psát historie brněnských městských lesů. Další pozemky nakupovali i v dalších letech. Před druhou světovou válkou vlastnilo město lesy o výměře asi sedm a půl tisíce hektarů," přiblížil historii ředitel. V současnosti společnost spravuje pozemky o výměře 8250 hektarů.
Boom za Napoleona
Na jižní Moravě hrálo vorařství významnou roli v období napoleonských válek. „Kvůli nedostatku dobytka a koní, kteří by dřevo tahali z lesa, se tehdy využívaly právě vory. Dřevo se do Brna splavovalo po Svratce i Svitavě," doplnil Neshyba.
Přestože šlo o vůbec nejlevnější techniku, využívala se jen asi půl století. Při stavbě plavidla, které kotví v Rakovecké zátoce, spolupracovali se zkušenými voraři. Hlavní stavitel Jiří Trávníček s nimi má zkušenost z jižních Čech, kde má vorařství vůbec nejdelší tradici. „Správně se tomu říká pramen, nikoli vor. Ten na přehradě však není úplně autentický. Museli jsme ho více zabezpečit a jednotlivé klády k sobě sešroubovat, protože na něm chceme vozit lidi," vysvětlil Trávníček.
Původně se totiž prameny svazovaly takzvanými houžvemi, což jsou zpracované kmeny mladých smrků. „Jedna z nejstarších zmínek o nich pochází z nedaleka. Páni z Pernštějna mají v erbu zubra se zlatou houžví v nose," poznamenal památkový tesař Jiří Jankovský, který se na stavbě také podílel.
Setkání živlů
Ještě než se na voru svezou první zájemci, využijí ho pořadatelé ohňostrojné přehlídky Ignis Brunensis. „Před sobotním prvním ohňostrojem se na něj uskuteční představení nazvané Setkání živlů. Ve spolupráci s hasiči na voru vytvoříme vodní bránu a gejzíry, do kterých budeme ze břehu promítat barevná světla," popsal představení pořadatel ohňostrojné přehlídky Jiří Morávek.
Jak často a po jaké trase se zájemci na voru svezou, společnost teprve upřesní. Vor má na hladině přehrady zůstat nejméně do konce srpna. Výročí si společnost letos připomene i dalšími akcemi. Vydat chce taky knihu věnovanou její historii.