„Nyní je na místě zkušební provoz, kdy je plocha zaplněná vodou, cirkuluje a přes odtokové žlaby po jejím obvodu pomalu odtéká. Takto máme v plánu mít moře, zrcadlo nebo jezero na Moravském náměstí do pondělí, abychom vyzkoušeli těsnost a funkčnost systému cirkulace, odtoku a těsnění,“ uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Tento stav je pouze jednou z variant využití. Vodní prvek totiž neumožňuje vytvořit pouze zrcadlo. Řada nainstalovaných trysek zajišťuje větší či menší proudy. Jsou tam rovněž mlžné trysky a světla, která mohou vodní proudy v různých barevných režimech osvětlovat. Systém lze naprogramovat na různé varianty podle venkovní teploty a času.

Novinka se zamlouvá například Simoně Kadlecové, která oceňuje její využití zejména pro děti a zvířata. „Je to moc pěkné, líbí se mi to. Myslím, že pro děti je to úžasné. I pro psy to v letních horkách bude příjemné,“ myslí si žena.

Brněnské moře vzniklo jako součást obnovy parku na Moravském náměstí, která začala už v březnu minulého roku. Oficiálně do provozu jej chce městská část uvést začátkem května a Brňané ho budou moci využívat od jara do podzimu.