„Už během rekonstrukce jsme s jeho umístěním v parku počítali. Bruslák bychom rádi uvedli do provozu ke konci listopadu, vše však bude záviset na počasí," řekl Deníku starosta Brna-středu Vojtěch Mencl.

V minulých letech bývalo kluziště přes zimu u sochy Jošta. Loni tam ale nevzniklo vůbec. „Nestavěli jsme ho z ekonomických důvodů. Za prvé docházelo k nekontrolovatelnému růstu cen energií a navíc bychom museli investovat nemalé peníze do nového dřevěného podia, na kterém ledová plocha leží a které bylo potřeba nově vyrobit," vysvětlovala mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Pohled na svítící brněnské moře na Moravském náměstí z výšky a za tmy.
VIDEO: Svítící brněnské moře. Podívejte se, jak vypadá Moravském náměstí za tmy

V té době už podle ní vedení městské části vědělo, že bruslení za rok přestěhuje do parku na Moravském náměstí, a proto nebylo hospodárné vyrobit jedno podium a za rok jej vyrábět znovu na jinou plochu.

Mluvčí Dobešová věří, že nové prostředí vánočně vyzdobeného parku a přilehlá kavárna umocní atmosféru a příjemný zážitek pro malé i velké bruslaře a ti přesun ocení. „I kvůli atmosféře a okolí si raději zabruslím v parku na Moraváku. Z estetického hlediska tam bude lepší umístění kluziště, pokud to bude blízko kola, než by bylo u Jošta," sdělila třeba Kristýna Hudcová.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Náklady na provoz kluziště se pohybují v milionech korun. „Městská část Brno-střed jej však neprovozuje za účelem zisku, ale jako službu Brňanům. Ideální stav je, pokud se zaplatí náklady na provoz. I letos budou od ledna do parku chodit bruslit děti z mateřských a žáci ze základních škol jako tradičně v rámci školní výuky zdarma," informoval starosta Mencl. S bruslením v centru města chtějí i nadále pokračovat, protože tam už řadu let patří.

Prostor u Jošta bude podle mluvčí Dobešové opět letošní Vánoce zaplněn. „Stalo se vělmi pěknou tradicí, že se zde mohou prezentovat neziskové organizace, kterým městská část poskytuje stánky zdarma. Bude zde opět zde dětský kolotoč, a plocha tak bude zase sloužit rodinám s dětmi. Chystáme také několik novinek, kterými náměstí oživíme," uvedla Dobešová. Bližší detaily však zatím neprozradila.


Nahrává se anketa ...

Brněnské Vánoce, které se konají na náměstích v centru Brna, každoročně navštíví tisíce lidí. Návštěvníci si budou letos zvykat na nové rozmístění stánků. Přibude jich na náměstí Svobody.

„Budou podle nabízeného sortimentu rozmístěny jednak v centrální ploše kolem Morového sloupu, kde bude instalováno rovněž hlavní pódium, a pak kolem Skácelovy kašny a vánočního stromu," avizoval nedávno vedoucí odboru kolektorů technických sítí Michael Benža.

Brněnské moře na Moravském náměstí bylo v pátek v obležení lidí.
Brněnské moře v obležení: porušování pravidel, k fontáně dají zákazové cedule

Změny na Dominikánském náměstí si vyžádala instalace nového vodního prvku před Novou radnicí.