Brněnské Chráněné bydlení svatého Michaela Diecézní charity Brno má sice podle všech kontrol vynikající výsledky, rozšíření služby ale ani přes velkou poptávku nepřipadá v úvahu. „To už spíš část zařízení zavřeme,“ připustil ředitel zařízení Jan Vraspír.
Od začátku roku totiž chráněné bydlení hospodaří s maximálně úsporným rozpočtem. „Každoročně odmítneme padesát zájemců o ubytování. Počet zaměstnanců je podhodnocený, lidé berou podprůměrný plat. Už nemám kde šetřit, ledaže bych přestal topit,“ řekl Vraspír.
Poplatky od obyvatel chráněného bydlení totiž pokryjí sotva čtvrtinu nákladů. Zbytek rozpočtu dává organizace kromě dotací kraje dohromady z peněz od brněnského magistrátu a Ministerstva práce a sociálních věcí. Nikdy ale nemá v ruce všechny díly skládanky. Peníze z jednotlivých zdrojů dostává po částech a předem neví, na jak dlouho s nimi musí vystačit.
Podobnou situaci důvěrně znají i ostatní soukromé neziskové organizace Brna. „První peníze dostáváme v březnu. Do té doby fungujeme jen díky dluhu v bance,“ uvedl například ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil.
Problémy letos brněnské neziskovky navíc kvůli ekonomické krizi pocítily mnohem silněji. „Letos dostalo menší dotace z kraje, kvůli ekonomické krizi klesl také zájem sponzorů. Úředníci ale nehrají fér. Bylo by čestné, kdyby kraj, město i ministerstvo na začátku roku na rovinu oznámily, zda danou službu podpoří nebo ne,“ řekl Vraspír.
Podle Moniky Galko z odboru sociální péče Magistrátu města Brna ale brněnské neziskovky dotace z města dostávají rychleji než z kraje či ministerstva. „Žádosti vyhodnocujeme podle rozpočtu, který je jasný v prosinci. Už lednové zastupitelstvo pak rozhoduje o výši částek pro jednotlivé poskytovatele sociálních služeb,“ uvedla Galko.
A podle radního Jiřího Altmana však na vině není ani krajský úřad. „Dotační komise ministerstva práce a sociálních věcí letos zasedala třikrát, naposledy v září. Proto se také peníze přidělovaly poněkud nepředvídatelným způsobem. Kraj to ovšem nemůže ovlivnit, podklady pro dotační řízení odevzdáváme včas,“ podotkl Altman.
Ředitel Podaných rukou Vobořil vidí hlavní problém v systému, který neziskovky nutí k závislosti na dotacích. Nemají možnost uzavřít například s městem smlouvu o tom, že za předem stanovené peníze pro jeho obyvatele zabezpečí dohodnutou službu.
To nejhorší navíc podle něj neziskové organizace teprve čeká. „Dotace z ministerstva mají příští rok klesnout až o polovinu. Bude nutné některá zařízení nebo služby zavřít. Nejsme jediní, kdo má za klienty zodpovědnost. Lidé ale musí ale v tom případě počítat s tím, že třeba skupina narkomanů na brněnském nádraží bude najednou třikrát větší než dnes,“ řekl Vobořil.