Centrum za půl miliardy korun v prosinci 2008 otevřel tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. „Hovořilo se i o tom vytvořit centrum z Úrazové nemocnice. Dávat peníze do polorozpadlé budovy byl ale nesmysl. Místo toho vznikla komplexní péče v Bohunicích,“ osvětlil Julínek.

Nové traumacentrum tak začalo přijímat pacienty z Jihomoravského kraje, Vysočiny a částečně i ze Zlínského kraje. „Spádovou oblastí se tak stalo pro více než 1,6 milionu obyvatel. Stávající prostory bohunického pracoviště v roce 2008 dělníci zrekonstruovali, zmodernizovali a rozšířili,“ popsala Jitka Šibíčková z Internetové encyklopedie dějin Brna.

Ke třem krajům, z nichž záchranáři nemocné do brněnského traumacentra svážejí, později přibyla ještě část Pardubického. „Většinou pacienty transportujeme leteckou záchrannou službou, případně sanitkou. Jde převážně o závažná poranění hrudníku a břicha, zlomeniny dlouhých kostí, ale také nitrolební poranění,“ upřesnila mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.

Zařízení v Jihlavské ulici dodnes ročně přijímá tisíce takových pacientů.

Exministr Tomáš Julínek říká: Centrum doteď patří k nejlepším

Brno – Za velký přínos jak pro jižní Moravu tak pro okolní kraje dodnes pokládá bohunické traumacentrum Tomáš Julínek. Jako tehdejší ministr zdravotnictví stál před deseti lety u jeho zrodu.

Jaké byly okolnosti otevření traumacentra?
Dlouho se mluvilo o vytvoření specializovaných center. Využili jsme evropských fondů a vybrali místa. Jedním z nich bylo Brno.

Co vznik tak obrovského centra pro město znamenal?
Nešlo jen o Brno, ale o celý kraj, Vysočinu i Zlín. Traumacentrum se stalo společným pro celý region. Velkým momentem byl vznik urgentního přijmu, kam mohli záchranáři okamžitě vozit pacienty přímo z terénu.

Výstavba traumacentra se přesto v té době setkala s řadou negativních reakcí. Stojíte si za projektem dodnes?
Určitě, protesty byly podle mě tehdy spíš politické. Centrum, které nakonec v Bohunicích vzniklo, je dodnes nejlepší u nás a patří i mezi špičku v Evropě.