Třímiliardový projekt ICRC centra ve spolupráci se svatoanenskou nemocnicí připravil tým odborníků z americké kliniky Mayo. Na jeho výzkumných projektech se podílejí také brněnské vysoké školy, podle rektora Masarykovy univerzity ale vedení ICRC na své partnery nebere ohled. „Přes dlouhodobou snahu s námi vedení projektu ICRC nekomunikuje. V tak rozsáhlých projektech ale nesmí vznikat chaos a nejasnosti,“ řekl Fiala.

K dokumentu, který vedení Masarykovy univerzity podepsalo minulý týden, se připojilo i vedení brněnské techniky. Rektor Vysokého učení technického Karel Rais poukázal na to, že spolupráci univerzit a ICRC chybí smlouva o využívání přístrojů. „Naši zaměstnanci nebudou na projektech ICRC pracovat s tužkou a perem, ale na špičkových přístrojích. Ty jsou v majetku jedné či druhé univerzity. Není možné, aby si kdokoliv půjčoval nákladné vybavení kdykoliv se mu zlíbí,“ namítl Rais.

Ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška, pod jejímiž křídly se projekt rozvíjí, s výhradami univerzit nesouhlasí. Všechny nové informace o projektu ICRC podle něj vedení svatoanenské nemocnice se zástupci Masarykovy univerzity projednává včas. „Jako příklad mohu uvést prezentaci projektu při položení základního kamene loni v říjnu nebo na zářijovém Akademickém senátu Lékařské fakulty. Podepsaná je i Rámcová smlouva o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje. Pokud se vedení Masarykovy univerzity domnívá, že je vhodné uzavřít další, nebráním se tomu. Žádný návrh jsem ale ze strany školy neobdržel,“ uvedl Koška.

Rektoři obou univerzit spolupráci s ICRC nevyloučili, chtějí ale s vedením projektu nejprve jednat u kulatého stolu. „Byly to brněnské univerzity, které za projektem stály, když ho na počátku někteří zpochybňovali. Bez institucionální dohody to ale bude těžko možné,“ řekl Fiala.