Například web Brněnských Vánoc od začátku září do poloviny prosince navštívilo již třikrát více lidí než v loňském roce. Z Česka dorazila zhruba polovina uživatelů, na dalších pozicích se objevují návštěvníci z Velké Británie, Itálie, Slovenska, Německa či Polska.

Někteří stánkaři poukazují na vyšší počet lidí přijíždějících do Brna z Prahy. „Všimli jsme si toho, že k nám jezdí lidé nejen z Brna a okolí, ale i velké množství Pražáků. Zřejmě je to tím, že atmosféru Vánoc, kterou máme v Brně, včetně atrakcí, v Praze nemají," zamýšlel se třeba majitel stánků Punčový bar Ondřej Šibřina.

Bauerova ulice v Brně bude uzavřená, kvůli lávce pojede MHD jinudy.
VIDEO: Pokrok při stavbě lávky přes VMO v Brně, Bauerova bude proto uzavřená

Na brněnské vánoční trhy letos už potřetí zavítal z Prahy například Zdeněk Kukla. „Nebudu lhát, u vtípků o Brně se vždycky zasměju. Na trhy sem ale jezdím rád. Z velkého kola je opravdu krásná podívaná. Letos mě příjemně překvapilo kluziště. Příští rok si přibalím i brusle,” řekl muž.

Pracovníci Turistického informačního centra města Brna odhadují, že loni trhy navštívilo asi půl druhého milionu lidí. Přesné statistiky o tom, odkud lidé na brněnské vánoční trhy jezdí, ale nejsou.

„Jaký je zájem o vánoční trhy, můžeme usuzovat také dle návštěvnosti webových stránek Brněnských Vánoc. Od začátku letošního září do dnešního dne je navštívilo téměř dvě stě tisíc uživatelů, což je již třikrát víc než v loňském roce," vypíchla mluvčí Turistického informačního centra města Brna Hana Bánovská.

Polovina uživatelů přicházela z Česka, marketingová kampaň však míří i do zahraničí, a proto se na dalších pozicích objevují návštěvníci z Velké Británie, Itálie, Slovenska, Německa či Polska.

„Těší mě, že se brněnské vánoční trhy těší takové oblibě, každý rok se je snažíme ještě trochu vylepšit. Radost, veselí i ochota lidí přispívat na charity je tu vždycky cítit na každém rohu,” řekl tajemník městské části Brno-střed Petr Štika.

V centru Brna letos září tři velké vánoční stromy. Tradičně na náměstí Svobody a na Zelném trhu, vůbec poprvé pak umístili zástupci turistického informačního centra a radnice Brna-středu vánoční strom také na Moravské náměstí, konkrétně k soše Jošta.

Menší jehličnan zdobí tamní plácek před Moravskou galerií společně s adventními stánky. Kromě toho láká návštěvníky rovněž Halouzkův betlém, který je druhý největší na světě. Zdobí jej víc než stovka dřevěných ručně vyřezávaných figur.

VIDĚLI JSTE? Arnoldova vila v Brně po velké rekonstrukci. Nahlédněte dovnitř

Zdroj: Deník/Sabir Agaralov