Návštěvníci si užijí i doprovodný program v podobě lokální kulturní scény. Turistické informační centrum města Brna, které trhy pořádá s městskou částí Brno-střed, se snaží vánoční trhy držet v komorním duchu. „Neplatíme za žádné hvězdy, protože chceme podpořit lokální kulturní scénu a lokální umělce. Zapadá to i do celkové ideje vánočních trhů, které patří nám a umělci pocházejí odsud,“ uvedla ředitelka centra Jana Janulíková.

Na všech pódiích se během devětadvaceti dnů vystřídá přes 150 různých vystoupení. Náměstí Svobody bude patřit každé odpoledne a večer nejméně dvěma koncertům. Návštěvníci uslyší folklor, folk, country, jazz, swing, pop, rock i vánoční písně.

Svařák začíná na vánočních trzích v Brně na padesáti korunách. Jídla jsou spíše dražší, což se odráží také na návštěvnosti jednotlivých stánků.
Ceny na trzích v Brně: občerstvení pro rodinu i sedm set, palačinka až 150 korun

Chybět nebude ani akce pod záštitou Deníku Česko zpívá koledy. Konat se bude ve středu 7. prosince od šesti hodin na náměstí Svobody.

Novinkou budou nedělní vystoupení pěveckých sborů působících na území Brna.

Oslovení místních hudebních souborů pro město znamená finanční úspory.

Právě kulturní program je jednou z věcí, na které se Brno snaží šetřit. Kvůli covidové pauze muselo totiž město v letošním roce na Brněnské Vánoce přispět. „Úspory jsou samozřejmě velkým tématem. Před covidem byly Brněnské Vánoce samofinancovatelným projektem. V době covidu vzhledem k podstatně zhoršeným podmínkám zejména gastronomické scény, která je nejvýznamnější částí výnosu z vánočních trhů, nastal propad. Postupně se nám však daří dostávat zpátky do kondice z roku 2019,“ uvedla Janulíková s tím, že kvalitu nabídky trhů ani zázemí, jako jsou například konzumační zóny, město snižovat nechce.

Vedle slavné Slovanské epopeje Alfonse Muchy mohou nyní zájemci vidět na zámku v Moravském Krumlově také část sbírky pražského Musea Kampa Jana a Medy Mládkových.
Slavné Museum Kampa má pobočku v Moravském Krumlově: lidi vítá obraz Mládkové

Z pochutin nabízených na stáncích se návštěvníci mohou těšit například na tradiční vánoční Turbomošt, který stejně jako speciální vaječný likér zvaný Báječňák připraví Lidi z Baru. „Všichni se na letošní vánoční trhy po dlouhé covidové přestávce moc těšíme,“ vzkázal mluvčí Lidí z Baru Michael Lapčík.

Užít si advent na trzích mohou i lidé na Brněnsku. Například v Ivančicích se vánoční trhy s doprovodným programem konají každý pátek

Vánoční jarmark na nádvoří zámku si lidé užijí v Rosicích 10. prosince. A kdo si udělá výlet do Znojma, těšit se může třeba na adventní trhy, koncerty, zimní kino nebo bruslení na Horním náměstí.