O vítězi rozhodovala mezinárodní porota. Podle zástupců Turistického informačního centra Brno ocenila zejména sounáležitost s evropskými hodnotami Vánoce.

„Výhra je nádherným oceněním nejen pro organizátory vánočních trhů, tedy TIC Brno a městskou část Brno-střed, ale i pro nás Brňany. Právě lokální aspekt totiž porota velmi vyzdvihovala. Brněnské Vánoce se tímto etablovaly jako festival evropského rozměru, což do dalších let může znamenat významnou podporu jejich návštěvnosti,” reagovala primátorka Markéta Vaňková.

V budově Krajského soudu i před ní bylo v pátek ráno několik policistů, kvůli pátečnímu jednání je zde zvýšená ostraha.
Soud kvůli smrti Roma u Brněnské přehrady. Šlo o sebeobranu, hájí se Ukrajinec

V hodnocení se Brno dočkalo označení kreativní vánoční drahokam, kterému záleží na sociálních a ekonomických dopadech na městskou strukturu.

„Hlavní témata, která jsme v přihlášce zdůrazňovali, byla lokálnost a solidarita. Dlouhodobě spolupracujeme s místními prodejci, umělci, hudebníky, designéry, výrobci, ale také zapojujeme brněnské firmy a instituce. To na vánočních trzích vytváří neopakovatelnou atmosféru,“ uvedla ředitelka infocentra Jana Janulíková.

Ocenění Evropské hlavní město Vánoc vzniklo v roce 2017 a získalo záštitu Evropského parlamentu. Od té doby se titulu dočkala města jako belgický Lutych, italský Janov, španělský San Sebastián, nizozemský Valkenburg nebo naposledy ukrajinský Kyjev.