V počátku celé kauzy bylo naprosté zděšení řady místních a obrovská vlna nevole. A to když zjistili, že chce developer vedle jejich paneláků na brněnských Vinohradech postavit sportovně rekreační areál Go Up s necelou stovkou bytů. Na jednom z nejhustěji obydlených sídlišť v republice. Projekt proto považovali pouze za zástěrku pro dlouhodobé bydlení. I po víc než jedenapůlročních snahách o řešení situace stále reálně hrozí, že areál opravdu vznikne.

Představitelé Vinohrad a Brna se stále nedohodli na způsobu odkupu pozemků a uhrazení nákladů investorovi za přípravu projektu. Dohromady se jedná o čtyřiadvacet milionů korun. Vinohradští zastupitelé v pondělí navrhli městu, aby na místě chátrajících tenisových kurtů postavilo koupaliště, což kritizovali členové opozice. „Nápad je mimo. U Viniční ulice vznikne jiný bazén. Co vím, nejsou výdělečné a doplácí se na ně. Je nelogické mít dva bazény asi kilometr od sebe,“ kritizoval zastupitel Jiří Tlamka.

Lokalita mezi Bořetickou a Čejkovickou ulicí na brněnském sídlišti Vinohrady, kde chtěl soukromý investor postavit sportovně rekreační areál.
Nekonečný příběh na Vinohradech? Místo areálu navrhli městské koupaliště

Právě městské koupaliště má podle Vinohradských posloužit jako odůvodnění veřejného zájmu pro koupi celého projektu včetně projektové dokumentace.

Řada opozičních zastupitelů upřednostňuje místo koupaliště vznik podzemních garáží. Na nich má vzniknout hřiště pro trávení volného času místních, které doplní zeleň. Podle opoziční zastupitelky Jitky Ivičičové mohou pro záměr využít část projektu kontroverzního areálu, protože se stáními pod zemí počítal.

Auta z uvažovaných garáží mají ústit do Jedovnické ulice mimo úzké silnice sídliště. „Uklidili bychom do nich auta stojící v křižovatkách, na zeleni nebo na chodnících. Pomůžeme tím Vinohraďanům s parkováním, odlehčíme dopravě na sídlišti,“ vysvětlila Ivičičová.

Lokalita mezi Bořetickou a Čejkovickou ulicí na brněnském sídlišti Vinohrady, kde chtěl soukromý investor postavit sportovně rekreační areál.
Nechtěný areál na Vinohradech: řešení brání spor magistrátu a městské části

Podle vinohradského starosty Jiřího Čejky se při využití varianty podzemních garážích musí uvažovaná část původního projektu předělat. Ve srovnání s bazénem u nich považuje za problematickou předpokládanou cenu. „Jedná se o obrovskou částku. Náklady na stavbu garáží se mohou pohybovat zhruba mezi 150 až dvěma sty miliony korun. U bazénu jsou odhady okolo padesáti až šedesáti milionů korun,“ prohlásil Čejka.

S plánem na využití pozemků pro podzemní garáže s hřištěm nad nimi souhlasí místní obyvatelka Monika Hanáčková, která přes dvacet let bydlí v Bořetické ulici. „Nemáme kde parkovat. Parkujeme všude možně. Všichni tady volají po parkovišti. My si třeba platíme oplocené stání, ale peníze bychom raději dávali městské části. Absolutně není ve veřejném zájmu, aby tady stál další bytový dům, kde přibude dalších tři sta aut," okomentovala žena.

Lokalita mezi Bořetickou a Čejkovickou ulicí na brněnském sídlišti Vinohrady, kde chtěl soukromý investor postavit sportovně rekreační areál.
Pořídí za 8,5 milionu nulu? Vinohrady rozdělení projektu Go Up odmítly

Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík, který má z úrovně města jednání týkající se odkupu pozemků pro kontroverzní areál na starosti, nechtěl vhodnost umístění bazénu nebo podzemních garáží v lokalitě komentovat. „Počkám si na usnesení pondělního zastupitelstva na Vinohradech,“ uvedl Hladík.

Brněnští zastupitelé už před třemi týdny schválili oddělený odkup pozemků za 15,4 milionu korun z městské kasy. Vinohradští mají uhradit investorovi 8,6 milionu za náklady spojené s projektem. Z toho 6,6 milionu dostanou jako bezúročnou výpůjčku od města, postupně ji potom v příštích letech splatí. Tento oddělený postup vinohradští zástupci striktně dlouhodobě odmítají. Od tří různých právníků si nechali udělat právní rozbory, zda je nákup pouze projektové dokumentace jako úhrada nákladů veřejně obhajitelný.

Závěry všech tří stanovisek byly, že by se na Vinohradech v takovém případě nechovali jako řádní hospodáři. Posudek objednaný představiteli města naopak takový oddělený postup posvětil.Při společném odkupu provedeném městem zaplatí z rozpočtu městské části polovinu požadované částky, tedy dvanáct milionů korun. Vinohradští tedy v takovém případě vynaloží o 3,4 milionu korun víc.

Kontroverzní sportovně rekreační areál

- Vzniknout měl místo chátrajících tenisových kurtů mezi Čejkovickou a Bořetickou ulicí na brněnských Vinohradech.

- Investor nyní za pozemky požaduje 15,4 milionu korun, jako úhradu nákladů za přípravu projektu dalších 8,6 milionu.

- Místní se kvůli téměř stovce bytů obávali, že se jedná pouze o zástěrku pro dlouhodobé bydlení.

- Investor dostal od vinohradské radnice 5 pozitivních vyjádření ještě před tím, než se o projektu místní dozvěděli.