Ohroženým želvám má pomoci mezinárodní vzdělávací a záchranné centrum, které jeho zakladatelé spolu s Hovorkou v srpnu otevřou. Centrum vzniklo na popud brněnské zoologické zahrady.

„Záchranu želv zvládneme,“ myslí si ředitel Hovorka. Má přesný plán, jak ohroženému druhu pomoci. „Ochránci nejdříve dají želvy do rehabilitačního centra, a potom je vrátí do moře,“ sdělil Hovorka.

Největší důraz budou zaměstnanci centra klást na vzdělání. „V Indonésii chceme tamější lidi školit o ochraně přírody. Kromě toho do Česka přijedou dva indonéští pracovníci, kteří budou studovat na českých vysokých školách,“ popsal plány na zvýšení povědomí Indonésanů o ochraně přírody Hovorka.

Nejdříve bylo ale nutné sehnat peníze. „Brněnská zoo na projekt záchrany želv získala od státu před dvěma roky dvě stě tisíc korun. Kromě toho pořádáme veřejnou sbírku, která potrvá až do desátého srpna. Dosud jsme na její konto obdrželi více než půl milionu korun,“ uvedl mluvčí brněnské zoo Pavel Hrazdíra.

Brněnský projekt „Kura-Kura – želvy v ohrožení“ je součástí většího projektu, do kterého se zapojilo celkem 290 evropských zoo. „Všechna zoo obětovala pro záchranu indonéských želv dohromady více než čtvrt milionu euro,“ dodal Hrazdíra.

Ohroženým druhem v Indonésii však nejsou jen želvy. „Je tam spousta zvířat, která by potřebovala naší pomoc. Všechny zachránit ale nedokážeme,“ vysvětlil Hovorka.

JANA BENIČÁKOVÁ