Naopak lidé ze Šlapanic a okolí budou i v příštím roce platit stejně jako letos. Jedna z nejlevnějších cen za vodné a stočné však zůstává přímo v Brně. Deník připravil přehled změn napříč Brněnskem.

Ivančice

Ze 138 na 148 korun za jeden kubík vody zdraží v příštím roce na Ivančicku. Mezi hlavní důvody navýšení ceny patří podle místopředsedy Provozu Ivančicko Romana Sládka zdražení energií, provozních nákladů a zvýšení DPH o dvě procenta. „My navíc máme povinnost ještě dva roky navyšovat cenu o dvě procenta nad inflaci. Vyplývá to ze smlouvy, na základě které jsme v minulosti získali dotaci ze státního fondu životního prostředí," popsal Sládek.

Vodaři na Ivančicku v letech 2008 až 2022 spravovali kanalizační systém v několika členských obcích za téměř miliardu korun. Kromě povinnosti vyplývající z dotace, kterou na tuto opravu získali, musí stejně jako ostatní svazky zahrnout do ceny vodného a stočného i takzvaný plán financování obnovy.

Ten vytváří peněžní rezervu na obnovu vodovodů a kanalizací. „Kdybychom letos započítali úplně všechno, cena by byla výrazně nad sto padesáti korunami," dodal předseda Provozu Ivančicko Vít Aldorf.

Tišnov

Nejdráž za vodné a stočné zaplatí lidé na Tišnovsku. Cena zde v příštím roce stoupne ze 146 na 150 korun za jeden kubík vody. „Na Tišnovsku se do cen promítlo to, že se tam v současné době připravuje mnoho projektů obnovy vodárenské infrastruktury, k nimž mimo jiné patří například zintenzívnění čistírny odpadních vod v Tišnově," vysvětlila mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Librová.

I zde ale podle manažera Svazku vodovodů a kanalizací Tišnovsko Jana Morongy nebude cena tak vysoká, jak by vodaři potřebovali. Na Tišnovsku jsou nejstarší kanalizační řady z roku 1935 a vodovodní řady dokonce z roku 1930.

Ilustrační foto.
Přehledně: ověřte si v Brně změny jízdních řádů o Vánocích a na Silvestra

Je potřeba provést co nejdříve jejich obnovu, cena za metr vodovodního potrubí je ale v současné době zhruba třináct tisíc korun, u kanalizačního potrubí se jedná o částku přesahující až třicet tisíc korun. „V případě, že bychom chtěli dosáhnout ideální částky na pravidelnou každoroční obnovu veškerého majetku, muselo by být vodné a stočné pro rok 2024 stanoveno na 184 korun," uvedl Moronga.

Šlapanicko

Na Šlapanicku lidé za jeden kubík vody zaplatí v příštím roce stejně jako letos 142 korun. „Výrazně jsme zdražovali vloni, kdy vzrostly ceny energií. Dlouhou dobu jsme také měli nejvyšší cenu, takže jsme si vytvořili rezervu. Uvidíme, jak se bude cena vyvíjet nadále," řekla předsedkyně Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko Marie Kousalová.

Do Svazku obcí pro vodovody a kanalizace patří kromě samotných Šlapanic také například Babice nad Svitavou, Blažovice, Jiříkovice, Kobylnice, Mokrá-Horákov, Podolí či Tvarožná. „Cena se nezvýšila také kvůli probíhajícím jednáním o přistoupení dalších obcí do svazku," doplnila Librová.

Židlochovicko

Ze 144 na 148 korun zvýší cenu za vodné a stočné Vodovody a Kanalizace Židlochovice. Členové předsednictva schválili také plán oprav vodárenských zařízení, mezi něž patří například oprava vodovodu v Nádražní ulici ve Vojkovicích. Jedná se o vodovod pod místní cestou, která se bude opravovat. „Vodovod je po dožití, je uložen v zámrzné hloubce a mohl by být po rekonstrukci komunikace předmětem případných havárií," stojí na webu Vodovodů a Kanalizací Židlochovice.

Na Bílovicku lidé zaplatí za kubík vody v příštím roce 148 korun. Zato v Pohořelicích, které jsou součástí Vodovodů a kanalizací Břeclav, zdraží v příštím roce kubík vody ze 130 na 137 korun.

Finální podoba připravované multifunkční haly na brněnském výstavišti. Večerní pohled na arénu z nadhledu.
Novinky multifunkční arény v Brně: řeší vzhled vnitřku haly a vytipovaný manažer

„Zdražování není vyloženě odrazem současné situace s energiemi, ale obecného zvyšování nákladů firmy, kam patří například mzdy. Také se momentálně těžko odhaduje výše budoucích nákladů, vzhledem ke stále rostoucím cenám. Zatím nepředpokládám, že by se zlevňovalo. U menších vodáren se pak náklady promítnou výrazněji než u větších," okomentoval ceny na příští rok ekonom Petr Pelc.

Obyvatelé Brna zaplatí v roce 2024 za jeden kubík vody 105,53 korun. „Brněnské vodárny a kanalizace mají dlouhodobě rostoucí náklady, souvisí to i s tím, že jsou zčásti vlastněné zahraničním majitelem. Mají ale dlouhodobě dobrou infrastrukturu, takže jejich cena může být lepší než u obcí v okolí Brna," podotknul Pelc.