Sedm mužů a jedna žena má za cíl překonat světový rekord v počtu lidí dýchajících pod vodou po dobu jedné hodiny z jednoho dýchacího přístroje. „Nejde o to, aby pod vodou vydrželi co nejdéle. Rekord překonají ve chvíli, kdy vydrží všichni pod vodou přesně hodinu, potom zastavuji stopky,“ popsal komisař agentury Dobrý den Michal Jurečka. Ten na hladině stopuje čas a spolu s dalšími dvěma kolegy pod hladinou dohlíží na to, aby bylo vše podle pravidel a rekord tak mohl putovat na stránky Guinessovy knihy rekordů.
Potapěči se snaží ušetřit co nejvíce energie. Proto sedí v hloubce pěti metrů na židlích v kruhu, jeden z nich dokonce při pokusu o rekord leží pod hladinou na stole. „Jde o to, aby ušetřili co nejvíce energie a tak sedí co nejblíž k sobě, aby si mohli podávat kyslík mezi sebou. K přístroji se přitom dostanou asi jednou za minutu,“ popisuje Jurečka.
Čas pomalu ubíhá a kyslíku v dýchací bombě bylo čím dál tím méně. Pod vodou je kromě soutěžících také několik potapěčů, kteří dohlíží na bezpečnost. Po jedné hodině dává komisař kolegům pod hladinou signál. Brněnský tým ve složení Petr Valach, Vladimír Franc, Petr Tanner, Pavel Popelka, Vladimír Tichý, Roman Ondrůj, Miroslav Svačina a Jarmila Slovenčíková překonali český i světový rekord. Kolegové z podpůrného potapěčského klubu Trygon Brno posílají do hlubin bazénu lahve se šampaňským.
Bezprostředně po vynoření se se svými pocity svěřuje kapitán týmu Petr Valach. „Prvních patnáct minut bylo divokých, někteří se museli nadechnout i dvakrát nebo třikrát. Pak se ale vše uklidnilo a byla to spíš nuda,“ říká s úsměvem Valach. Tajemství úspěchu je prý v dobrém tréninku. „S freedivingem, tedy potápění bez kyslíkové bomby, jsem začala asi před třemi lety. To, že vydržím dlouho bez dechu, mi určitě pomohlo,“ myslí si jediný žena v týmu Jarmila Slovenčíková.
Pokusu o rekord se původně mělo zůčastnit pouze sedm lidí. Dosavadní rekord, který drželi pelhřimovští potápeči byl totiž ustanoven v šesti lidech. „Původně jsme plánovali, že překonáme rekord v sedmi. Chtěli jsme ale udělat malé překvapení, a tak se nás nakonec ponořilo osm,“ dodává Valach. Myslí si však, že rekord ještě je možné překonat. „Devět nebo deset lidí by to mohlo zvládnout také. To je ale výzva pro ostatní. Počkáme, jestli se o rekord pokusí někdo v devíti lidech. A my je potom překonáme v desíti,“ navrhuje Valach. Zapsání do světové knihy rekordů však bude trvat několik let. „Musíme výsledek poslat do centrály do Londýna a ti musí vše ověřit. To obvykle trvá i dva roky,“ uzavírá Jurečka.