Zetor loni na podzim oznámil, že v Brně ukončí výrobu vlastních motorů a převodovek, zůstane vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. „Zaměstnanci kromě zákonného odstupného dostanou i zvýšené odstupné podle kolektivní smlouvy. Zaměstnancům také poskytneme poradenství při hledání zaměstnání, vypracování životopisu a zorganizujeme setkání s úřadem práce. Zaměstnancům také zprostředkujeme kontakt na personalisty z jiných firem v rámci Brna, kteří nás určitě budou kontaktovat," uvedla mediální zástupkyně firmy Lucie Dušková.

Tradiční výrobce traktorů, kterému v posledních deseti letech klesají tržby i počty prodaných traktorů, plánuje změnou způsobu výroby i dalšími opatřeními snížit náklady meziročně o dvě stě milionů korun. „Dosahujeme snižování nákladů zvyšováním efektivity práce jak u dělníků, tak u technicko-hospodářských zaměstnanců, digitalizací, úsporami ve spotřebě energií a především značným zmenšováním výrobních a skladových prostor závodu. Ty se podařilo zmenšit o padesát procent," uvedl výkonný ředitel společnosti Róbert Harman.

V Brně někdo odcizil traktor Zetor. Se strojem zmizel neznámo kam
VIDEO: V Brně někdo odcizil traktor Zetor. Se strojem zmizel neznámo kam

Známý český výrobce traktorů uspoří pracovní sílu například v lakovacím tunelu. Tam je patnáct pozic na místo původních jednatřiceti. „Máme rozběhnutý projekt na rychloschnoucí vodoředitelnou barvu. Zrušili jsme sušičku, což znamená úsporu energií. Celý proces trvá asi jeden a půl dne, na lince spojení asi půl dne," přiblížil pro Deník v minulých měsících ředitel výroby ředitel výroby Jozef Varga.

Vedení Zetor Tractors díky změnám věří, že se po krizových letech vrátí v roce 2025 zpět do zisku.

Výroba traktorů v areálu Zetoru v brněnské Líšni.
Unikátní pohled do výroby Zetoru v brněnské Líšni. Testují novou verzi traktoru

Šéf odborů v Zetoru Alois Kazelle ČTK řekl, že o tak rozsáhlém propouštění nemá informace, ve čtvrtek se ale mají odboráři sejít s vedením. „Mrzí mě to zejména kvůli lidem, kteří mají pár let do důchodu a jsou to srdcaři. Pracovali tady desítky let a ve firmě vydrželi i přes všechny turbulence, nešli si hledat práci jinam. A teď už budou mít problém si práci najít," konstatoval Kazelle.

Ředitel úseku prodeje a marketingu Zetoru Petr Konštacký Deníku už v dubnu řekl, že firma Zetor v Brně zůstane i v dalších letech a snažil se tak vyvrátit spekulace o stěhování firmy do zahraničí.

Zetor snižuje počty zaměstnanců už deset let. Ještě v roce 2014 měl 783 zaměstnanců, větší propouštění oznámil v roce 2018, kdy mělo odejít okolo 40 procent lidí. Nakonec místo avizovaných 250 lidí odešlo 145 zaměstnanců. Podle poslední dostupné výroční zprávy společnosti za rok 2022 opustilo závod v průběhu roku 127 lidí a ve firmě pracovalo 349 lidí.

Budovy vlakového nádraží v brněnském Králově Poli srovnali dělníci se zemí.
Demolice nádraží v Králově Poli: budovy jsou zbourané, na řadu přijdou kryty

Nezaměstnanost v Brně se pohybuje dlouhodobě okolo pěti procent, průměr JIhomoravského kraje byl za duben 4,2 procenta, celostátní 3,7 procenta. Na pracovním trhu je stále poptávka po řemeslnících a zaměstnancích z technických oborů.