Vědci z prestižní americké Mayo kliniky a brněnští lékaři totiž pracují na nové metodě, která by dokázala vyléčit mozek bez zásahu skalpelu. Ta by se měla běžně začít používat už v roce 2010. I na chystané brněnské klinice ICRC.

Nová metoda je mnohem šetrnější k lidskému tělu. Dosud se totiž nervová onemocnění, jako je například epilepsie, musela léčit buď operativně nebo léky. „Léky ale ne vždy zaberou, navíc mají mnoho vedlejších účinků. Operace pak byla pro pacienta traumatická. Museli jsme mu otevřít mozek a zkusit místo lokalizovat zvenčí,“ potvrzuje lékař Samuel Asirvatham z Mayo kliniky.

Lékaři tak už druhý rok pracují na vývoji speciálního katetru, který by prošel míšní cévou až do mozku. „Katetr je jen jeden a půl milimetrů široký. Musí se dostat až na postižené místo, kde pak špatnou tkáň odstraní pomocí radiového vysílání a tepla, tedy bez řezu do mozku,“ uvedl brněnský kardiolog Tomáš Kára.

Přestože katetr bude pracovat podobně jako ten, který se už dnes využívá při operacích srdce, vědci na něm pracovali o něco déle. Cévy mozku jsou totiž mnohem více zakroucené než srdeční tepna. Tenký přístroj navíc při zásahu nemocné tkáně nesmí ohřívat tu okolní, aby ji nepoškodil. Uvnitř něj proto vědci museli zabudovat miniaturní chladič.

Poprvé si cestu mozkovými cévami vyzkoušeli lékaři v roce 2007, kdy jim pod rukama prošel prasečí nebo opičí mozek.. „Tehdy se pokusy vydařily. Příští rok proto chceme začít katetr zkoušet na lidských pacientech. Rok po té už snad zavedeme metodu do běžné praxe,“ věří Asirvatham.

Tenký vodič by měl využití i při léčbě dalších chorob. Pomoct by mohl i pacientům s Parkinsonovou chorobou nebo chronickými bolestmi.

Brněnští lékaři chtějí léčit mozek bez zásahu skalpelem