Dveře ambulancí plicní specialisté otevřeli u příležitosti Týdne s idiopatickou plicní fibrózou. Na tuto nemoc u nás zemřou ročně desítky lidí, část z nich se přitom vůbec nedostane ke správné léčbě. „Podle odhadů je u nás asi dva tisíce nemocných. Víme jen o polovině z nich, zbytek pravděpodobně netuší, že fibrózu má,“ uvedla předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy Martina Vašáková.

U brněnských lékařů se ve čtvrtek nechalo zdarma vyšetřit pětapadesát lidí. „Je to více než v minulých letech. U dvou případů máme podezření na fibrózu,“ sdělila za nemocnici Beatrix Křížová.

Podle vedoucí lékařky Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy bohunické nemocnice Martiny Doubkové nemocných přibývá. „Je to i tím, že lékaři nemoc častěji odhalí. Mívají ji nejvíce muži, kuřáci okolo šedesáti let. Postihnout však může ženy i nekuřáky,“ řekla.

Fibróza poškozuje plicní sklípky, a tak lidem ubírá plochu k dýchání. Nemoc se přitom zpočátku projevuje nenápadně. „Velká část pacientů nepovažuje kašel a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za následek stárnutí či kouření. Včasná diagnostika je však pro další průběh nemoci zásadní. Léčba dovede nemoc utlumit,“ vysvětlila Jana Skřičková z brněnské kliniky.