Za čtvrt roku ale bude mít uši jako kterýkoliv jiný třináctiletý kluk. Zatímco oddychoval na operačním lůžku, postaral se o to tým chirurgů vedený lékařem Jiřím Veselým.

„Sluch tady nespravujeme,“ upozorňuje hned na začátku čtyřhodinové operace Veselý z Kliniky plastické a estetické chirurgie brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Smyslem ojedinělého zákroku, který díky kameramanovi za jeho ramenem sledují v přímém přenosu i odborníci z Neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, je především zmírnit handicap pacienta.

Takzvaná rekonstrukce chybějícího boltce má v Brně padesátiletou tradici a je uznávaná i mezi chirurgy v zahraničí. „Naše pracoviště bylo celá desetiletí známé díky metodě, kterou zavedl tehdejší přednosta kliniky, profesor Ladislav Bařinka. Boltec se při ní vytvářel z chrupavky,“ vysvětluje Veselý.

Chrupavčitý štěp ale lékaři museli odebrat z žeber postiženého člověka. Pacient se tak musel smířit s tím, že mu po zákroku na hrudníku zůstaly jizvy. Ušní boltec navíc neměl ideální tvar.

„Metoda, kterou volíme nyní, se začala používat před asi patnácti lety. Ušní boltec při ní tvarujeme s použitím inertního syntetického materiálu. Vlastně to není nic jiného, než kousek speciální umělé hmoty vymodelovaný do patřičného tvaru. Má dva díly, které se při operaci spojí,“ popisuje princip metody chirurg, zatímco malému pacientovi napichuje kůži nad místem, kde už za pár hodin bude nové ucho.

V nedokonale vyvinutém boltci lékaři vytvoří kapsu, kam implantát vloží. Kůže chlapcova původního ucha ale nevystačí na úplné zakrytí. „Pokryjeme ji proto vazivem odebraným z jedné strany hlavy. A kůží ze strany druhé,“ říká vedoucí operačního týmu.

Po několika hodinách na operačním sále chlapec stráví ještě několik dní v nemocnici. Ucho, které lékaři tímto způsobem vytvoří, mu ale může bez dalšího zásahu plastické chirurgie sloužit až do konce života.

Podobných zákroků lékaři z Kliniky plastické a estetické chirurgie svatoanenské nemocnice za rok provedou tři až pět. Žadatelé ale na ně musí počkat zapsaní v pořadníku. „Pokud boltec modelujeme z chrupavky, nestojí nás to nic. Tato operace ale vyjde na dvacet tisíc korun. Ve srovnání s jinými zákroky se to zdá jako směšná částka. Pro nás je to ale dost. Pojišťovna přispívá jen na tolik operací, kolik jich provedeme v předchozím roce. Všechny zákroky nad daný limit platí nemocnice ze svého,“ upozorňuje Veselý.