Teplota vzduchu je několik stupňů pod bodem mrazu a voda se drží jen jeden a půl stupně nad ním. Do Svratky právě vstupuje Martin Hanáček. Zatímco jeho kmotr Michal Moravec z plaveckého oddílu odříkává křtící formuli, lije mu za krk misku vody právě nabranou z řeky. „S plaváním ve studené vodě jsem začal teprve v říjnu. Viděl jsem totiž blanenské plavce v řece Punkvě v Moravském krasu, zlákalo mě to a začal jsem taky," popisuje své začátky Hanáček.

Ještě dříve, už dva roky zpátky, se začal sprchovat studenou vodou. „Když už jsem se na plavání ve studené vodě dal, začal jsem také soutěžit. Nejdříve jen na sto metrů, později i na 250 metrů. Je to ale moje první sezóna, proto se pořád považuji za amatéra a začátečníka," vysvětluje.

Když už jsou všichni noví plavci pokřtěni, vchází společně s ostatními členy brněnského plaveckého oddílu do řeky a společně plavou. „Ta voda dneska ale štípe," ozývá se od plavců v řece.

Po chvíli z vody vychází také Moravec, který předtím křtil nováčky. „Říká se, že voda štípe, když má v sobě rozpuštěný led. Zůstávají v ní totiž jeho mikroskopické krystalky. Ty potom na kůži působí, jako by do ní píchaly tisíce malých jehliček. Za chvíli nám všem ale bude dobře," říká plavec.

Křtu i plavání přihlíží po obou březích Svratky i na mostu přes ní stovky lidí. Je mezi nimi také Petra Válková. „Musím přiznat, že jsem o této akci dopředu nevěděla. Byla jsme na procházce od přehrady, když jsem tu uviděla davy lidí a rozhodla se podívat. Do tak ledové vody bych určitě nevlezla," povídá žena.

Naopak další přihlížející, Ondřej Komárek, má ke studené vodě vřelejší vztah. „Na studeno se sprchuji pravidelně už přes dvacet let. Myslím, že takovéto otužování je prospěšné. Od doby, kdy jsem s tím začal, bývám totiž méně nemocný," poznamenává. Křest nových plavců a jejich první letošní koupání chodí ke Svratce podpořit pravidelně. „Myslím, že velká účast diváků řadu z nich ke vstupu do vody i vyhecuje," dodává.