Chovatelka Mariana Hubíková se o brněnské šimpanze stará už třiadvacet let. „Mají bohatou mimiku, což je pro chovatele výhoda. Poznám, jak je každý z nich naladěný, a podle toho se k němu chovám. Když mi dává najevo dobrou náladu, můžu přijít a pohladit ho na ruce nebo poškrábat na zádech. Když je naštvaný, nevšímám si ho," popisuje chovatelka, která se naučila rozpoznávat i drobné rozdíly ve výrazu tváře svých svěřenců.

BEZ ÚRAZŮ

Věří, že díky tomu se jí daří s nimi v dobrém vycházet. „Za dvacet let jsem neměla žádný vážný úraz, třeba kousnutí. Vím, co si můžu dovolit. Šimpanzi jsou nebezpečná zvířata a nesmí se k nim chodit, ale zároveň s nimi musíte mít vytvořený nějaký vztah," vysvětluje Hubíková.

Šimpanz učenlivýVýška: 65 až 95 cm
Váha: 44 až 75 kg
Kde žije v přírodě: Deštné lesy a stromové savany rovníkové Afriky. Vyskytují se i v horských lesích do výšky tří tisíc metrů nad mořem.
Způsob života: Šimpanz žije ve skupinách o čtyřiceti až šedesáti jedincích, přes den se tlupa rozděluje na menší skupinky o šesti až sedmi členech, které si samostatně hledají potravu. Šimpanzi dovedou používat a dokonce i vyrábět jednoduché nástroje. Například tvarují klacky a stébla, kterými vybírají termity z termitišť. Také rozbíjejí ořechy pomocí kamenů.
Délka březosti: 202-262 dnů
Počet mláďat: 1
Délka života: 35 až 40 let, díky lidské péči v zajetí i 50 let
Odhad populace: 172 tisíc až 300 tisíc jedinců ve volné přírodě
Stupeň ohrožení v přírodě: ohrožený druh

Protože byl samec Fáben ve výběhu asi rok sám, začal svou chovatelku považovat za alfa samici. „Po úhynu předchozí samice se na mě hodně uvázal. I vzhledem k tomu, že se nepáří, považuje mě za alfa samici, protože mu dávám krmení a škrábu ho na zádech," říká chovatelka.

Fáben se neumí pářit, protože to v životě neměl od koho odkoukat. U lidoopů se pak toto přirozené chování často samo nerozvine. „Když jsou naše samice v říji, tak si je sice prohlíží, ale na nic jiného se nezmůže," podotýká Hubíková.

Brněnská skupina šimpanzů není chovná, protože i samice mají narušené rozmnožovací schopnosti. „Gina je bývalá cirkusačka. Narodila se v maďarském cirkusu a byla zvyklá na lidi, ne na ostatní šimpanze. Samce k sobě nepouští. Maryška se sice dvakrát spářila a porodila, ale neumí mláďata odchovat. Spolu s naším samcem jsou pouze expoziční skupina a mláďata ani nečekáme," líčí chovatelka.

NĚKDY PLIVOU VODU

Její svěřenci se na ni umí i rozzlobit. „Zvláště u Fábena jsem oblíbená, ale někdy je na mě taky naštvaný. To pak nasaje vodu, co má v nádobě, a plivne ji po mně, nebo se mě snaží chytit za ruku. Ale za ty roky už vím, co si můžu dovolit, tak si dávám pozor," vypráví Hubíková, podle které je potřeba se mít před šimpanzi na pozoru. Váží sice méně než dospělý člověk, ale mají asi pětkrát větší sílu.

Jsou to hodně sociální zvířata a brněnská komunita drží pohromadě. „Jsem ráda, protože ne vždy vzájemné vztahy fungují. Fáben byl ve výběhu rok sám, proto pak uvítal společnost. Zároveň jsou to velcí cholerici. Někdy to vypadá, že se dost ošklivě perou, ale je to normální. Maryška ráda provokuje a Fáben ji srovnává do latě a někdy jí natluče. To v šimpanzím chování neznamená nic neobvyklého a nikdy to nekončí zraněním," ujišťuje chovatelka.

Výběh šimpanzů čekají už brzy velké změny. „Před šesti lety jsme opravili vnitřní část expozice. Teď se ve stráni bude stavět nová venkovní část. Máme už potřebná povolení a začínají první úpravy. Na podzim dělníci začnou stavět," sděluje mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

U návštěvníků jsou lidoopi díky své podobě s lidmi velice oblíbení. „Ten vypadá jak taťka po nedělním obědě," podotýká se smíchem dvanáctiletý chlapec při pohledu na rozvalujícího se Fábena.

PETRA HANZLOVÁ