Zatím jich vyrobili asi tisícovku, část už je na Ukrajině, další tam brzy zamíří, komentoval skaut Vít Burian. Nad nádobami s horkým voskem se skauti sešli i v neděli 12. února odpoledne, a to v prostorách Vesny v Údolní ulici. "Svíčky se vyrábí tak, že se rozehřeje vosk, do plechovek se smotá do spirály kus kartonu, vloží se tam knot, také z kartonu, a celé se to pak zalévá voskem," popsal Burian. Výsledek je "svíčka v konzervě", těžší a masivnější než běžné svíčky.

Hoří asi pět až sedm hodin, záleží na materiálu, velikosti plechovky a nahuštění lepenky. Dokáže prý zahřát celou místnost, samozřejmě i zmrzlé ruce a nohy, dá se s ní svítit. Je to zkrátka dost užitečný pomocník, který dovede vyrobit skoro každý, navíc se využijí věci, které by se jinak vyhodily, upozornili skauti.

Skautský dům v Pohořelicích zrekonstruují. Uvnitř bude i velký skautský znak.
Dříve to byla myslivna. Skautská klubovna v Pohořelicích se promění

Kvůli materiálu vyhlásili sbírku. Potřebují včelí vosk, parafín, zbytky svíček, dále silné, dlouho hořící svíce, využijí i vhodné plechovky nebo karton. Přijímají také hotové svíčky v plechovce. Sběrným místem je Skautský institut na Moravském náměstí v Brně. Sbírka potrvá zatím do 15. února.

Ukrajinu před necelým rokem napadla ruská armáda. V zimních měsících míří útoky často na energetickou infrastrukturu, což vede k výpadkům v dodávkách elektřiny i tepla.