Onderku vyzvali v pondělí představitelé brněnského výkonného výboru strany. „Máme na mysli opravdu úzké vedení strany, které se skládá z předsedy a místopředsedy. Zatím je to jen výzva, ne nominace. Chceme mu dát prostor na zhodnocení situace,“ sdělil předseda výboru Oliver Pospíšil.

Podle místopředsedy výboru Jiřího Olivy se má Onderka o místo ucházet na nejbližším sjezdu strany. Ten straníci plánují na únor příštího roku. „Budeme netrpělivě čekat, jak zareaguje. Je to jasný signál, že sociální demokraté v Brně by si Romana Onderku v nejužším vedení přáli,“ uvedl místopředseda městského výboru Jiří Oliva.

Na městské konferenci odhlasovali straníci i vyloučení novináře Jakuba Patočky ze sociální demokracie. K rozhodnutí se ostře vyjádřil sociální demokrat a premiér Bohuslav Sobotka na síti Twitter. „S vyloučením nesouhlasím. Pokud tahle politika bolševické netolerance ve straně zvítězí, stane se z ní nevolitelná sekta,“ napsal.

Patočkův vyhazov zapříčinily činnosti a výroky ke straně v době, kdy spoluorganizoval referendum o poloze brněnského nádraží. „O vyloučení jsme rozhodovali v tajném hlasování. 114 delegátů bylo pro a třináct proti,“ informoval Pospíšil.

PETR UHLÍŘ

Vizualizace Nové Zbrojovky.
Rodí se čtvrť Nová Zbrojovka. Dělníci od října demolují první chátrající budovy