Ve tvářích měli vyčerpání, hovořili však o velké lítosti nad tím, co obyvatele severu Čech postihlo a také o dnech, týdnech a měsících práce, které lidi postižené povodněmi ještě čekají. „Lidé ve Frýdlantu a okolí samozřejmě potřebují materiální, finanční i technickou pomoc, nejvíc ze všeho si ale potřebují s někým promluvit s vědomím, že lidé vědí, co se jim stalo,“ říká jeden ze zasahujících strážníků Libor Vejrosta.

Možná i díky brněnským strážníkům se ve Frýdlantu podařilo zabránit rabování. „Část z nás pracovala na odklízení toho, co povodně způsobily, jedna skupina ale pomáhala místním strážníkům dohlížet na pořádek ve městě,“ vysvětlil vedoucí jednotky operativního zásahu Karel Kukleta. Po příjezdu podle něj byli brněnští strážníci nejvíce překvapeni tím, jak město i okolí po ničivé povodni vypadá. „Musíte být na místě abyste cítili tu atmosféru a pochopili zničené domy a silnice,“ dodává Kukleta.

Strážníci přijeli do Brna se značným zpožděním, na zpáteční cestě totiž ještě pomohli další rodině postižené povodní. „Byli jsme unavení, ale uviděli jsme zbytky domu, kde těžké odklízecí práce dělaly ženy a s kolečky jezdily i děti. S naší technikou jsme za tři hodiny udělali to, co by jinak ta rodiny dělala tři dny,“ popisuje jeden ze zážitků Kukleta.

Další skupina brněnských strážníků odjíždí pomáhat do Frýdlantu ve středu ráno.